Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy. Jakie są objawy astmy? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Data publikacji: 10.05.2024 08:22
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy
7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy, Autor - voronaman/shutterstock.com
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku w naszym kraju żyło ponad 2 mln osób z astmą. Ocenia się, że w rzeczywistości problem dotyczy ok. 4 mln Polaków. Tymczasem nierozpoznana lub niewłaściwie leczona astma może prowadzić do rozwoju ciężkiej postaci choroby.
  • 7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy. "Edukacja w astmie wzmacnia" - to hasło tegorocznych obchodów.
  • O tym, jak ważne jest edukowanie społeczeństwa na temat choroby, jaką jest astma, mówili goście audycji "Eureka".
  • - Objawy astmy często są, niestety, bagatelizowane - powiedziała Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

7 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Astmy. Dzień ten został ustanowiony przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy - Global Initiative for Asthma (GINA) - w celu budowania świadomości na temat astmy i możliwości jej leczenia. Przypada co roku w pierwszy wtorek maja. "Edukacja w astmie wzmacnia" - to hasło tegorocznych obchodów.

POSŁUCHAJ

12:29

Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy. Jakie są objawy astmy? (Eureka/Jedynka)

 

Astma - czym się charakteryzuje?

- Pacjenci mają przede wszystkim problem z wydechem. Astma to jest choroba, w której trudno jest powietrze z płuc wydmuchać. Pacjenci nabierają powietrza, coraz więcej tego powietrza w płucach się znajduje, dochodzi do rozdęcia płuc - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Bardzo ważna jest uważność na nasz organizm, na sygnały, jakie nam daje. Objawy astmy często są, niestety, bagatelizowane - powiedziała Anna Ben Drissi, dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Leczenia Astmy.


Badania epidemiologiczne wskazują szereg czynników demograficznych, rozwojowych i środowiskowych mogących mieć wpływ na rozwinięcie się choroby, takich jak: niska waga urodzeniowa, palenie tytoniu przez rodziców, stosowanie antybiotyków i paracetamolu. Częściej chorują na nią osoby mieszkające w miastach, które są bardziej narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, które upośledza rozwój płuc.


Astma. Rys. PAP/Adam Ziemienowicz Astma. Rys. PAP/Adam Ziemienowicz

Astma - wielu Polaków żyje bez diagnozy

Astma jest jedną z najczęstszych niezakaźnych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że do 2025 roku chorować będzie na nią ok. 400 mln osób.

Choroba ta jest wciąż w Polsce słabo wykrywana. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku w naszym kraju żyło ponad 2 mln osób z astmą. Ocenia się, że w rzeczywistości problem dotyczy ok. 4 mln Polaków. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona astma może prowadzić do rozwoju ciężkiej postaci choroby.

Astmy nie można wyleczyć, ale odpowiednia edukacja pacjentów wpływa korzystnie na jej kontrolę. Podstawę terapii stanowi przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych. Nowością w leczeniu astmy jest leczenie biologiczne.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Anna Ben Drissi (dyrektor zarządzająca Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz koordynatorka Koalicji na rzecz Leczenia Astmy) oraz prof. Marek Kulus (przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 9.05.2024 r.

Godzina emisji: 19.45

Jedynka/PAP/IAR/kk/wmkor

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.