Promieniowanie UV ma negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu. Jak podkreślił w audycji "Cztery pory roku" optometrysta Paweł Szczerbiński, światło ultrafioletowe działa destrukcyjnie na naszą siatkówkę. Przyspiesza rozwój zaćmy. Dlatego trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie powinny to być byle jakie okulary, tylko takie wyposażone w odpowiednią filtrację światła (UV 400). Okulary bez filtra mogą nam jedynie zaszkodzić.
Na co zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne?
Jak sprawdzić, czy okulary dostępne w sklepie czy na straganie mają odpowiedni filtr? Wystarczy naklejka "UV 400"? - Mam kilkadziesiąt lat doświadczenia zawodowego, jestem ekspertem w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej i... nie jestem w stanie ocenić, bez specjalistycznych urządzeń, czy produkt posiada odpowiednią filtrację - przyznał rozmówca Patryka Michalskiego.
A co z oznaczeniem "CE", które często pojawia się na okularach? To Certyfikat Europejski, który wskazuje, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale - jak zauważył Szczerbiński - "CE" oznacza również "China Export".
Gość Jedynki zwrócił uwagę, że naklejki na szybkach powodują, że mamy poczucie, że produkt jest bezpieczny, ale nie zawsze tak jest. Najlepiej kupić okulary w salonie optycznym.
Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku
Osoby, które mają stwierdzoną wadę wzroku, nie powinny kupować zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Muszą mieć okulary przeciwsłoneczne korekcyjne lub specjalne nakładki przeciwsłoneczne. Co wybrać?
- To kwestia bardzo indywidualna - zaznaczył Paweł Szczerbiński. - Jeśli spojrzymy tylko na rachunek ekonomiczny, to tańsza jest opcja z nakładką, ale, generalnie, we wzrok warto zainwestować - dodał. Optometrysta wyjaśnił, że można też nabyć zwykłe okulary przeciwsłoneczne, jakie nam się podobają, w salonie optycznym i podmienić szkła na korekcyjne. Nie będzie widać różnicy.
Na okulary przeciwsłoneczne korekcyjne trzeba mieć receptę od lekarza okulisty albo optometrysty. Co zrobić, gdy okaże się, że ta recepta została źle wystawiona, a zrobione na jej podstawie okulary nam nie pasują?
By uniknąć takich problemów, gość radiowej Jedynki poradził wykonanie badania i okularów w jednym miejscu. - W salonach optycznych zawsze jest okulista bądź optometrysta, który takie badanie przeprowadzi - powiedział.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Patryk Michalski
Gość: Paweł Szczerbiński (optometrysta)
Data emisji: 16.05.2024 r.
Godzina emisji: 11.00-12.00
kk/wmkor