Piotr Dumała: "Fin del mundo?" to trochę groteska o życiu

Data publikacji: 24.05.2024 08:56
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 08:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Reżyser i scenarzysta Piotr Dumała
Reżyser i scenarzysta Piotr Dumała, Autor - PAP/Rafał Guz
Piotr Dumała jest reżyserem, scenarzystą, pisarzem, rysownikiem, grafikiem, prozaikiem i autorem oprawy plastycznej filmów animowanych. Do kin wchodzi właśnie jego najnowszy film zatytułowany "Fin del mundo?". O idei i pracy nad dziełem opowiedział w "Magazynie bardzo filmowym". 
  • "Fin del Mundo?" to film określany mianem "poważnej komedii" lub dramatu psychologicznego na śmiesznie.
  • Łączy w sobie dwa przeciwstawne filozoficzne punkty widzenia na rzeczywistość.
  • Opowiada o lęku przed śmiercią, ale i jej pragnieniu, o tęsknocie za miłością, ale i zamiłowaniu do samotności.

"Fin del mundo?". Każdy ma swój "koniec świata". 

"Fin del mundo" oznacza po włosku "koniec świata". Piotr Dumała zwraca jednak, że tytuł nie powinien być brany dosłownie. - Film jest o końcu świata, który dzieje się cały czas. (...) Przychodzimy, odchodzimy, a jest to raczej pytanie czym w ogóle jest życie? Jak ono wygląda i czy rzeczywiście jest takie strasznie poważne? Dokonujemy mnóstwa rzeczy, które gdyby spojrzeć na nie pod innym kątem mogą okazać się totalnie śmieszne - przyznaje. 

W rozmowie z Martyną Podolską precyzuje, że ramy filmu są zupełnie poważne, ale "lżejsze" spojrzenie na pewne sprawy może być w pewien sposób oczyszczające. - Jest trochę tak, że nasz największy wróg to strach. Więc mówienie nawet o rzeczach strasznych z dystansem, uwalnia nas częściowo od tego strachu i daje nam do ręki jakieś narzędzie sprawcze żeby się bronić - przekonuje. 


POSŁUCHAJ

28:42

Piotr Dumała: "Fin del mundo?" to trochę groteska o życiu (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Jak u Czechowa

Piotr Dumała w "Magazynie bardzo filmowym" wielokrotnie odwoływał się do twórczości Antona Czechowa, rosyjskiego nowelisty i dramatopisarza znanego głównie z dramatów odtwarzających tragizm egzystencji przeciętnych obywateli, najczęściej pozbawionych woli działania. - Jego opowiadania były groteskowe, ale jednocześnie bardzo okrutne. Komizmem obłaskawiał ten carski świat - tłumaczy. 

Bohaterami owych krótkich form przeważnie byli generałowie, policjanci, wysokiej rangi urzędnicy. - Tam się każdy każdego bał. Bano się donosicielstwa. Śmiech był reakcją Czechowa, on widział w tym totalną groteskę. I dla mnie ta groteska najbardziej kryje się w miejscu, gdzie ludzie muszą ubierać się w dziwne kostiumy - analizuje rozmówca Martyny Podolskiej i obok wojskowych wymienia m.in. duchownych. 

YouTube/APManana

---

"Fin del Mundo?" po raz pierwszy został zaprezentowany w trakcie 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazł się także w Konkursie Filmów Polskich na 31. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. W obsadzie m.in. Helena Norowska, Stanisław Brudny, Aleksandra Popławska, Cezary Żak czy Mariusz Bonaszewski. 

Poza tym w audycji:

- omówienie premier tygodnia: "Furiosa: Saga Mad Max", "Jutro będzie nasze" i "Fin del mundo?",

- wraz z rzeczniczką prasową Magdaleną Walo zapowiedzieliśmy rozpoczynający się 26 maja 64. Krakowski Festiwal Filmowy.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: Piotr Dumała (reżyser), Magdalena Walo (rzeczniczka prasowa Krakowskiego Festiwalu Filmowego)

Data emisji: 23.05.2024

Godzina emisji: 23.09

mg

Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.