- Selim cieszył się poparciem czy jakąś sympatią ojca, który wolał jego niż młodszego brata Bayezida, ponieważ tamten miał bardziej buntowniczą naturę. Selim był bardziej spokojny i potulny. Ojciec wyraźnie wskazał, że jego zamierza wyznaczyć na swojego następcę - mówi dr Anna Sulimowicz-Keruth.
Zgodnie z tradycją książęta, żeby zyskać pewną wiedzę o rządzeniu państwem i wojskowości, byli mianowani gubernatorami prowincji. Selim otrzymał prowincję leżącą bliżej Stambułu niż prowincja jego brata Bayezida. - Było wyraźnie widać, że ojciec tego syna bliżej siebie jakby trzyma - wyjaśnia ekspertka.
Zabito Bayezida
Selim objął władzę w wieku 42 lat. - Walka z młodszym bratem odbyła się jeszcze za życia ojca - zauważa dr Anna Sulimowicz-Keruth.
- Bayezid, wiedząc, co się święci - że ojciec wskazuje na starszego brata - żeby ratować swoje życie i być może ocalić też szanse na tron, uciekł do perskiego szacha. Najpierw został przyjęty entuzjastycznie i z wszelkimi honorami, ale później, mniej więcej po 2 latach, został wydany wysłannikom ojca, którzy w składzie swojej delegacji mieli również kata. Ten zlikwidował Bayezida i jego czterech synów - dodaje.
Selim II - jakim był sułtanem?
Jakim sułtanem był Selim II? - Historycy są trochę podzieleni co do jego oceny. Zarzuca mu się, że nigdy nie wziął udziału w żadnej wyprawie wojennej. Sam nie stanął na czele wojsk i nie brał udziału w wojnie. Był człowiekiem w odróżnieniu od swojego ojca dosyć zamkniętym w sobie - ocenia dr Anna Sulimowicz-Keruth.
- Raczej nie opuszczał pałacu. Całą władzę przekazał w ręce wezyra Sokollu Mehmeda Paszy, którego odziedziczył po swoim ojcu. Praktycznie on rządził w jego imieniu (…). Gdyby może miał inny charakter, to i historia Turcji potoczyłaby się trochę inaczej. Jego honor ratuje to, że obszar zajęty przez imperium nie pomniejszył się, a nieznacznie powiększył się. Turcja odebrała Cypr i zdobyła również pewne terytoria na terenie dzisiejszej Tunezji. Plamą na honorze jest bitwa pod Lepanto, gdzie Turcy zostali na morzu rozgromieni - mówi dr Anna Sulimowicz-Keruth.
W polityce wewnętrznej państwo zaczęło wykazywać pierwsze oznaki schyłkowości. Głębszego śladu, jeśli chodzi o własną politykę, Selim jednak nie zostawił, ponieważ rządził tylko 8 lat.
W audycji również:
Na polskim rynku ukazała się właśnie książka im poświęcona autorstwa wybitnego brytyjskiego badacza prof. Barry'ego Cunliffe'a "Starożytni Celtowie". Prof. Cunliffe pisze także i o "polskich" Celtach, choć nie mógł wiedzieć, że nasi archeolodzy dokonają w tej dziedzinie sensacyjnego odkrycia. Otóż kilka tygodni temu, na terenie… Kujaw, z dna jeziora został wydobyty depozyt celtyckiej broni.
To znalezisko może diametralnie zmienić pogląd na temat zasięgu wpływów kultury celtyckiej w Polsce, ograniczanej dotychczas jedynie do południa naszego kraju. Swoimi wstępnymi hipotezami na ten temat dzieli się odkrywca - prof. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: dr Anna Sulimowicz-Keruth (Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Bartosz Kontny (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 24.05.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
DS/wmkor