"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach". Bartosz Panek napisał książkę o dawnych kombinatach rolniczych

Data publikacji: 30.05.2024 12:55
Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 13:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bartosz Panek gościem "Moich książek". O czym jest jego książka "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"?
Bartosz Panek gościem "Moich książek". O czym jest jego książka "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"?, Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach" to najnowsza książka Bartosza Panka. - Ona zaczęła się od myślenia o infrastrukturze, która pozostała po gospodarstwach rolnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jej autor. Dlaczego zdecydował się poruszyć temat zapomnianych już PGR-ów?
  • Bartosz Panek, w audycji "Moje książki", opowiada o swojej reporterskiej książce "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach".
  • Przygląda się w niej przeszłości rolniczych kombinatów, życiu ich pracowników i pyta o materialne i niematerialne ślady PGR-ów trzydzieści lat po ich likwidacji.
  • Bartosz Panek to tzw. człowiek radia i autor reportaży radiowych.

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach" to historia o przeszłości, ale także o teraźniejszości PGR-ów. Bartosz Panek próbuje w książce znaleźć ślady ten instytucji w obecnej pamięci czytelników. Rozmawia z ludźmi, którzy kiedyś pracowali w PGR-ach, kierowali nimi czy pisali na ich temat. Dlaczego zdecydował się na tę książkę?

- Kiedy kończyłem dokumentować poprzednią książkę o Tatarach w Polsce, wracałem z Podlasia i pomyślałem sobie, że warto nie wracać tak jak zwykle drogą S8. Poprosiłem nawigację, żeby wybrała trasę trochę off-roadową. Żółtymi drogami wojewódzkimi, powiatowymi, gminnymi i w taki sposób znalazłem się we wsi Grądy-Woniecko - opowiada.

Zauważył tam czteropiętrowy budynek otoczony drutem kolczastym. - Pomiędzy ogrodzeniem a budynkiem boisko do koszykówki. Panowie z mocno wytatuowanymi torsami rozgrywali mecz. Pomyślałem: dlaczego tu jest więzienie? Ta myśl schowała się gdzieś w mojej pamięci - dopowiada.


POSŁUCHAJ

25:26

"Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach". Bartosz Panek napisał książkę o dawnych kombinatach rolniczych (Jedynka/Moje książki)

 

Co teraz znajduje się w PGR-ach?

Okazało się, że w budynku obecnego więzienia kiedyś mieścił się hotel robotniczy Kombinatu Łąkarskiego Wizna. - Był on jedną z gwiazd państwowego rolnictwa w myśleniu ówczesnych władz Polski Ludowej. Powstał na osuszonych bagnach nadnarwiańskich. Doszło do przesiedlenia ludności, która wcześniej tam gospodarowała w drewnianych chatach i próbowała jakoś żyć w zgodzie z naturą. To była trochę taka przymusowa modernizacja - mówi Bartosz Panek.

- Pomyślałem sobie, że to ciekawe. A ciekawe, co jest w innych miejscach, które były elementem systemu Państwowych Gospodarstw Rolnych? Tak od myślenia o infrastrukturze, która pozostała po gospodarstwach państwowych, ta książka się zaczęła - dodaje.

Źródło: MSMetaldetektor/YouTube

W audycji również:

Agnieszka Jelonek o swojej powieści "West Farragut Avenue", dziejącej się w latach 90. XX wieku w Polsce i w Ameryce, a opowiadającej o wielkiej młodzieńczej miłości, wielkiej żałobie po kimś ukochanym, przeżywanej po dwudziestu latach, i o poznawaniu Ameryki z okien pociągu. 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Bartosz Panek, Agnieszka Jelonek

Data emisji: 29.05.2024

Godzina emisji: 23.11

DS

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.