Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że "rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów, jeżeli takie są wyznaczone dla rowerzystów". - Wtedy mamy obowiązek poruszania się po tej infrastrukturze rowerowej. Dotyczy to także kierujących hulajnogami elektronicznymi i urządzeniami transportu osobistego - mówi.
- Po jezdni poruszamy się w sytuacji, kiedy brakuje tej infrastruktury rowerowej. Rower jest pojazdem i możemy poruszać się wtedy po jezdni, jeśli wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów - dodaje.
Czy rowerzysta może jechać chodnikiem?
A co w przypadku chodnika? - Rowerzysta może jechać chodnikiem, jeżeli opiekuje się rowerzystą młodszym niż 10 lat, który porusza się na dziecięcym rowerku. Jest to również dozwolone w przypadku złych warunków pogodowych. Mówimy tutaj o poważnych opadach gradu, burzy czy chociażby wichurze, kiedy jazda jezdnią jest zdecydowanie utrudniona i niebezpieczna. Z chodnika można też korzystać przy drogach o prędkości dopuszczalnej wyższej niż 50 km/h. Natomiast warunkiem jest, aby chodnik był szerszy niż 2 metry i obok nie było infrastruktury rowerowej - wyjaśnia nadkomisarz Robert Opas.
Kto powinien mieć kartę rowerową?
Jeżeli nie mamy 18 lat, a ukończyliśmy 10. rok życia, powinniśmy pamiętać o karcie rowerowej. - To uprawnienia, które muszą posiadać dzieci i młodzież między 10. a 18. rokiem życia, aby móc samodzielnie, zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, czyli również wszystkich drogach dla rowerów - twierdzi nadkomisarz Robert Opas.
Dzieci przystępujące do egzaminu często mają problem z przepisami, ale także z egzaminem praktycznym. - Największy problem mają z pierwszeństwem i tak naprawdę z wyobraźnią. Dziecko w wieku 10-11 lat, które zdaje egzamin na kartę rowerową, nie ma takiej wyobraźni, jaką ma dorosły kierowca - mówi Adam Sobieraj z Fundacji Drogi Mazowsza.
- Tutaj trudność jest jeszcze taka, że dziecko ma około 1,20-1,50 m wzrostu, jest mniej widoczne i mniej widzi zza pojazdów. Trzeba przygotować do tego dzieci czy też je uświadomić - dodaje ekspert.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadził: Patryk Kuniszewicz
Goście: nadkom. Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Adam Sobieraj (Fundacja Drogi Mazowsza)
Data emisji: 7.06.2024
Godzina emisji: 17.16
DS/mpkor