Jacy kierowcy najczęściej decydują się na jazdę po alkoholu? - Tych kierowców jest więcej w weekendy, w godzinach 16.00-22.00 w okolicach dyskotek i klubów. Są to ludzie przede wszystkim umiarkowanie młodzi, w wieku do 30 lat - mówi prof. dr hab. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
Najwięcej zdarzeń związanych z alkoholem ma miejsce w maju, czerwcu i lipcu. - Z naszych badań wynika, że kierowcy mężczyźni są dwa razy bardziej skłonni do tego, żeby wsiąść za kółko po alkoholu. Być może wynika to z wysokiej samooceny umiejętności. - Kobiety są bardziej odpowiedzialne - wyjaśnia ekspert.
Kiedy policjant może sprawdzić trzeźwość kierowcy?
Zgodnie z przepisami badanie na ustalenie zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone także w przypadku braku zgody kierowcy. Należy go jednak o tym uprzedzić.
- Absolutnie nie potrzebujemy do tego specjalnych akcji. Tak naprawdę wystarczy nam podejrzenie, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu, a czasami mówimy też o podobnie działających środkach. Natomiast najczęstszą okazją badania trzeźwości jest uczestnictwo w zdarzeniu drogowym czy kolizji bądź prowadzone cyklicznie przez nas działania polegające na kontroli trzeźwości - informuje nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Według policyjnych statystyk duże ilości nietrzeźwych kierowców ujawniane są podczas akcji związanych z długimi weekendami, w tym wyjazdów i powrotów.
Jak wygląda badanie na zawartość alkoholu?
Policjanci wykonują badania urządzeniem, w którym sprawdzają obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z kolei badania krwi wykonywane są, jeśli kierowca odmówi badania trzeźwości lub jeżeli odniesie poważne obrażenia w zdarzeniu drogowym. W ostatnim przypadku badanie realizowane jest w placówce medycznej pod nadzorem policjantów.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadził: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 24.05.2024
Godzina emisji: 17.16
DS/wmkor