W części krajów trwa już głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak można podsumować mijającą jego kadencję?
- Cieniem na tej kadencji kładzie się skandal korupcyjny, afera Katargate – gdy w zamian za łapówki grupa europosłów próbowała przeforsować korzystne rezolucje (...) Ta kadencja to także oficjalne potwierdzenie współpracy z FSB w przypadku łotewskiej deputowanej Tatiany Żdanok (…) Jak wykazało śledztwo, od 2005 roku składała raporty ze swojej działalności oficerom rosyjskiej FSB - mówiła w radiowej Jedynce Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz także:
Rola europarlamentu
Na przestrzeni lat Parlament Europejski rośnie w siłę - początkowo pełnił rolę głównie doradczą.
- Bez zgody europosłów nie można wprowadzić kluczowych przepisów czy reform, jak reforma imigracyjna czy też Zielony Ład. PE zatwierdza też skład każdej Komisji Europejskiej, zatwierdza unijny budżet, choć go nie negocjuje. Do tego zatwierdza umowy handlowe - relacjonowała Beata Płomecka.
Co zaś decyduje o skuteczności europosła w tej instytucji? O tym więcej w nagraniu.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W programie również o tym, jak władze stolicy Japonii, Tokio, zachęcają kobiety do tego, by zawierały związki i zdecydowały się mieć dzieci.
Audycja: "W samo południe"/ Euranet Plus/ Europejskie Menu
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Gość: Beata Płomecka
Data emisji: 8.06.2024
Godzina emisji: 12.23
Jedynka/IAR/in./
Jaka jest rola europarlamentu? "Na przestrzeni lat rośnie w siłę" - Jedynka - polskieradio.pl