27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Robo-pies Syriusz wśród atrakcji

Data publikacji: 12.06.2024 08:32
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 08:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Robotyczny pies rasy Spot został stworzony przez firmę Boston Dynamics
Robotyczny pies rasy Spot został stworzony przez firmę Boston Dynamics, Autor - Piotr Molecki/East News
Ma żółto-czarne umaszczenie, waży 32 kilogramy i mierzy 70 cm w kłębie. Syriusz - robotyczny pies rasy SPOT - będzie jedną z atrakcji 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W trakcie imprezy będzie można nim posterować i przekonać się, ile potrafi.  
  • 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!".
  • Jedną z gwiazd imprezy będzie robot-pies Syriusz. Robotyczny pies rasy SPOT został stworzony przez firmę Boston Dynamics. To pies pracujący. Potrafi m.in. dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i mapować niebezpieczne tereny.

Robotyczny pies rasy SPOT Syriusz ogląda świat przez kamerę 360 stopni. Wyposażony jest w LIDAR oraz czujniki, pozwalające mu mapować okolicę i omijać lub pokonywać przeszkody. Dzięki tym robotycznym zmysłom pies jest w stanie biegać po nierównej powierzchni - kamienistych ścieżkach, terenach leśnych, wspinać się na wzniesienia i chodzić po schodach. Steruje się nim zdalnie, podobnie jak dronem czy postacią w grze wideo, podglądając trasę przez kamerę.

- Stworzenie robota, który chodzi samodzielnie jest dużo bardziej skomplikowane niż zbudowanie takiego, wyposażonego w sztuczną inteligencję, która pozwala mu mówić. Zachowanie równowagi, niewywracanie się, omijanie przeszkód, jest trudne. Dlatego większość takich robotów ma cztery nogi, jak nasz Syriusz. On jest bardzo stabilny. Kiedy spróbujemy go popchnąć, on zrobi kilka kroków w bok, ale się nie wywróci - wyjaśniła w audycji "Eureka" Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik.

SPOTY to psy pracujące. Potrafią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc (takich jak zawalone budynki czy wąskie jaskinie), mogą patrolować i mapować niebezpieczne tereny (np. mierząc poziom promieniowania), przeprowadzać wstępne badania lekarskie (w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej). 


POSŁUCHAJ

18:28

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Robo-pies Syriusz wśród gwiazd imprezy (Eureka/Jedynka)

 


SPOT - poznaj pomocnika na czterech siłownikach Źródło: Centrum Nauki Kopernik/YouTube


Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00-20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp jest bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl

Poza tym w audycji:

Neuroróżnorodność - nowe pojęcie w psychiatrii. W audycji "Eureka" wyjaśniliśmy, czym jest. Gościem był prof. Tadeusz Pietras - lekarz, biolog, psycholog, nauczyciel akademicki, menager zdrowia, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Gość: Katarzyna Nowicka (rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 7.06.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.