Tadeusz Pasierbiński, lekarz z Mikołowa, naraził się dyrekcji szpitala i konsultantowi wojewódzkiemu w dziedzinie ginekologii, gdy poinformował o nieprawidłowościach w procesie wyboru nowego ordynatora. W wyniku konfliktu wokół tej sprawy, stracił pracę.
Mężczyzna znalazł sojusznika w Fundacji Batorego, której przedstawicielka opowiada w reportażu o wielu innych przypadkach, podobnych do sprawy Pasierbińskiego.
Po 12 latach walki o swoje dobre imię, lekarz z Mikołowa wygrał procesy sądowe i otrzymał tytuł Człowieka Roku jednej z gazet. Reprezentant Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej taką postawę uważa za obowiązek obywatelski.
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "Sygnaliści" (reportaż archiwalny z 2012 roku)
Autorka: Urszula Żółtowska
Data emisji: 18.06.2024
Godzina emisji: 02.15
kk
"Taka postawa to obowiązek obywatelski". Reportaż "Sygnaliści" Urszuli Żółtowskiej - Jedynka - polskieradio.pl