Każdy pracownik ma prawo do przerwy w trakcie pracy. Reguluje to Kodeks pracy. - W zależności od czasu, jaki poświęcamy na pracę, te przerwy są różne. Wynoszą 15 minut, jeżeli ktoś pracuje powyżej 6 godzin, kolejne 15 minut przysługuje po 9 godzinach i jeszcze kolejne 15 minut, jeśli mamy czas wydłużony do 16 godzin - wyjaśnia dr Katarzyna Kalata.
- Podkreślam, że to pracodawca decyduje o naszym czasie pracy, więc może nam narzucić pewną organizację pracy (…), która jest dla niego wygodna i zgodna z jego biznesem. Są jednak pewne obwarowania. To nie jest tak, że pracodawca dzisiaj przyjdzie i powie, że mamy 2 godziny przerwy niewliczanej do czasu pracy. On to musi uzgodnić ze związkami zawodowymi, a jeżeli ich nie ma, to z przedstawicielem pracowników, którego może z nim wspólnie wybrać - dodaje ekspertka.
Poza tym pracodawca ma prawo do wprowadzenia przerwy do 1 godziny, która nie jest wliczana do czasu pracy, np. na spożycie posiłku. Musi być jednak umieszczona w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu o czasie pracy.
Co pracownik może robić podczas przerwy?
Dr Katarzyna Kalata tłumaczy, do czego może służyć przerwa, gdy ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę. - Możemy zjeść posiłek, ale nie możemy opuścić biura. Jeżeli chcielibyśmy wyjść, musimy poinformować bezpośredniego przełożonego, bo on odpowiada za nasze bezpieczeństwo - mówi.
- Jeżeli mamy przerwę, to ją wykorzystujemy, jak chcemy, więc nie powinniśmy jeść przy komputerze i pracować w tym czasie, tylko chwilę wstać, zrelaksować się, o ile to jest możliwe, i troszeczkę zapomnieć o tym pędzie dnia codziennego - kontynuuje.
Pracownik może też zrobić sobie drzemkę. - Przerwa musi być tylko zgodna z zasadami życia społecznego. Nie możemy robić rzeczy obscenicznych, bo pracownik zawsze musi przestrzegać zasad i dyscypliny pracy. To nie jest tak do końca, że możemy sobie drinka z palemką na trawce podać, bo zawsze musimy przestrzegać przepisów BHP, ale jeśli chcemy się zdrzemnąć, to oczywiście możemy - twierdzi dr Katarzyna Kalata.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy/YouTube
Umowy cywilnoprawne i B2B
Co w przypadku osób, które pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne? - Wszystkie przepisy dotyczące BHP należy też stosować do osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę, czyli np. do studentów, którzy wykonują umowę cywilnoprawną, czy do osób, które współpracują na umowie B2B - zauważa dr Katarzyna Kalata.
- Pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w swojej siedzibie. Jeżeli ma np. siedzibę w Warszawie, a pracowników wysyła na budowę do Wrocławia, to on także za nią odpowiada. W każdym miejscu, gdzie jest wykonywana jakakolwiek praca, niezależnie od formy pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Z kolei jednak przerwy kodeksowe nie mają zastosowania do osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Możemy to wynegocjować indywidualnie. Warto taką umowę porządnie sporządzić, żeby zabezpieczyć się - dodaje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Patryk Michalski
Gość: dr Katarzyna Kalata (radczyni prawna i specjalistka prawa pracy)
Data emisji: 20.06.2024 r.
Godzina emisji: 9.37
DS/wmkor