Tajemnica zawodowa. Co grozi pracownikowi za jej złamanie?

Data publikacji: 25.03.2024 13:55
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 14:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co grozi pracownikowi za złamanie tajemnicy zawodowej?
Co grozi pracownikowi za złamanie tajemnicy zawodowej?, Autor - Shutterstock
Wykonywanie pewnych zawodów, np. lekarza, prawnika, z założenia związane jest z tajemnicą zawodową, ale jak to wygląda w innych przypadkach? Czym jest tajemnica zawodowa, tajemnica przedsiębiorstwa, na jakich zasadach możemy być zobligowani przez pracodawcę do zachowania tajemnicy i co grozi za jej złamanie? 
  • Wykonywanie pewnych zawodów, np. lekarza, prawnika, z założenia związane jest z tajemnicą zawodową.
  • Do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie, że mamy dostęp do informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
  • W niektórych przypadkach sąd może zwolnić nas z zachowania tajemnicy zawodowej. 

Tajemnica przedsiębiorstwa - kogo obowiązuje?

Jak podkreśla mec. Jacek Olech, specjalista prawa cywilnego, do obowiązków pracodawcy należy poinformowanie, że mamy dostęp do informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. - To są przykładowo informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne firmy lub inne posiadające wartość gospodarczą. Jeżeli z takimi informacjami nie mamy do czynienia, to nie jesteśmy aż tak zobligowani do zachowania ich w tajemnicy - wyjaśnia. - Najczęściej podpisuje się umowę o zachowaniu poufności, ale jeżeli się tego nie zrobi, to też są odpowiednie przepisy, które nas obligują do zachowania takich informacji w tajemnicy - dodaje.

Social media a tajemnica zawodowa 

Szybki rozwój portali społecznościowych, wykorzystywanie przez pracowników prywatnych kont w celach wykonywania pracy, pozyskiwanie kontaktów zawodowych na różnych platformach może spowodować, że możemy naruszyć tajemnicę zawodową. - Jeżeli byśmy na jakieś portale społecznościowe wrzucali zdjęcia z jakiegoś zakładu produkcyjnego, gdzie w tle byłyby jakieś maszyny, to może jakaś firma konkurencyjna, która by stwierdziła, że "my tych maszyn nie mamy i może właśnie one nam są potrzebne, żeby lepiej produkować, taniej". To w jakimś stopniu mogłoby naruszać tajemnicę - tłumaczy gość Jedynki. 

Czy sąd może zwolnić z tajemnicy dziennikarskiej?

Przepis art. 163 k.p.k. uprawnia sąd lub prokuratora do zwolnienia dziennikarza, który odmawia zeznań, powołując się na obowiązek zachowania tajemnicy dziennikarskiej z przepisu art. 15 pr. pras., od obowiązku zachowania tej tajemnicy. - W niektórych przypadkach, ale bardzo rzadkich, sąd może zwolnić nas z zachowania tajemnicy zawodowej i to są takie przypadki, kiedy wymaga tego szczególne dobro wymiaru sprawiedliwości, a tego dowodu nie można przedstawić w żaden inny sposób - mówi mec. Jacek Olech. 


POSŁUCHAJ

08:33

Tajemnica zawodowa. Co grozi pracownikowi za jej złamanie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: mec. Jacek Olech (specjalista prawa cywilnego)

Data emisji: 25.03.2024 r.

Godzina emisji: 11.17

ans/wmkor

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.