"Lato z Radiem" w Drawieńskim Parku Narodowym. Co warto wiedzieć o wydrach?

Data publikacji: 21.06.2024 14:51
Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 14:22
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pierwszym przystankiem na trasie "Lata z Radiem" był Drawieński Park Narodowy
Pierwszym przystankiem na trasie "Lata z Radiem" był Drawieński Park Narodowy, Autor - Polskie Radio

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" szuka śladów wydry w Drawieńskim Parku Narodowym (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" szuka śladów wydry w Drawieńskim Parku Narodowym. Cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

"Lato z Radiem" szuka śladów wydry w Drawieńskim Parku Narodowym. Cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

"Lato z Radiem" odwiedziło Drawieński Park Narodowy, w którym znajduje się m.in. ostoja wydr. Właśnie ten ssak został wybrany oficjalną maskotką tegorocznej edycji. Maciej Walecki ruszył nad rzekę Drawę, gdzie szukał śladów tego sympatycznego zwierzęcia. 
  • Drawieński Park Narodowy został utworzony 1 maja 1990 roku. Ochronie ścisłej podlega tu 1 391,62 ha. Na uwagę zasługuje m.in. liczna populacja wydr. 
  • Ten ssak został maskotką tegorocznego "Lata z Radiem" dlatego Maciej Walecki ruszył jego śladem nad rzekę Drawę. 

Jak polują wydry?

Wydra potrafi szybko pływać. Dzięki gęstemu futru, zachowuje temperaturę ciała i nie marznie w wodzie. - Palce wszystkich czterech kończyn ma spięte błoną pławną. Ponadto bardzo dobrze rozbudowane wibrysy czyli wąsy czuciowe, które ułatwiają jej polowanie na ryby. Również w mętnej wodzie. Sposobem polowania wydry jest przede wszystkim gonitwa i nurkowanie - tłumaczy Szymon Śródecki z Drawieńskiego Parku Narodowego. 

Podobnie jak większość ssaków z rodziny łasicowatych, kotowatych czy fokowatych wydra wykształciła trzecią powiekę, tzw. migotkę. - Nasuwa się na oko wtedy, kiedy zwierzę tego chce. Oko jest otwarte, ale ta powieka tam jest. Takie okulary. Wydra z tego korzysta, wypatruje ofiary pod wodą i goni je aż do momentu złapania - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Tryb życia wydry

Wydra prowadzi nocny tryb życia, a za dnia zalega w różnych kryjówkach. W warunkach polskich to najczęściej miejsca na brzegu rzek, w trzcinowiskach czy turzycowiskach. - Mogą to być również nory wykorzystywane pierwotnie np. przez lisy. Bardzo rzadko zdarza się, że wydra sama kopie norę, ale nie jest to niemożliwe - wyjaśnia Szymon Śródecki. Dodaje, że ten ssak nie zapada w sen zimowy. 

Aktywny jest przez cały rok, ale w przypadku srogich zim musi szukać dla siebie miejsc z dostępem do wody. - Nad rzekami ten problem jest mniejszy ponieważ płynąca woda zamarza gorzej niż stojąca - przypomina gość "Lata z Radiem". Na ogół wydra porusza się skokami. Dysponuje krótkimi, ale silnymi kończynami. - Człowiek nie złapałby wydry, gdyby chciał ją dogonić na lądzie - nie ma wątpliwości. 

Czym jest "Wodny Świat"?

Na południowym krańcu Drawieńskiego Parku Narodowego zaimprowizowano "Wodny Świat", by turystom zaprezentować ryby w ich naturalnym środowisku. - Mają tu zgromadzone gatunki wyjątkowe atrakcyjne, wymagające czystej i dobrze natlenionej wody - zwraca uwagę Aleksandra Gancarczykowa. O rybach wspomniano nieprzypadkowo. Stanowią one podstawowy element diety wydr. 

W akwariach Punktu Informacyjnego odtworzono m.in. ekosystem rzeczny. Podziwiać możemy takie gatunki jak piekielnica czy różanka. - Jedyna ryba w Polsce, która składa ikrę w małżach -zdradza rozmówczyni Macieja Waleckiego. Swój dom znalazły tu również płocie, jelce, kozy, pstrągi potokowe. - Pstrąg potokowy jest charakterystyczny. Przepiękne kropeczki na bokach, czerwone cętki - wskazuje. 

Warto wiedzieć, że w Drawieńskim Parku Narodowym można wędkować, ale odbywa się to na specjalnych zasadach. 

Jakie miejsca warto odwiedzić w Drawieńskim Parku Narodowym?

Nad rzeką Drawą, na odcinku między Bogdanką, a Sitnicą w nurcie leży Wydrzy Głaz. To pomnik przyrody nieożywionej, olbrzymi głaz narzutowy. - Waży 45 ton, mamy do czynienia z prawdziwym kolosem - zwraca uwagę Ewa Wnuk-Gławdel. Innym wartym uwagi miejscem jest Jezioro Wydrowe znajdujące się przy czerwonym szlaku pieszym. - Mamy też obszar ochrony ścisłej, Wydrowe Łęgi - podsumowuje.  

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

---

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Szymon Śródecki (Drawieński Park Narodowy), Ewa Wnuk-Gławdel (Drawieński Park Narodowy), Aleksandra Garncarczyk i Jarosław Ganarczyk (wieloletni pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego)

Data emisji: 21.06.2024

Godzina emisji: 9.00-12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/wmkor

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.