Trujące rośliny w naszych ogrodach. Na co uważać?

Data publikacji: 04.07.2024 13:26
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 13:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Konwalia to niezwykle trująca roślina
Konwalia to niezwykle trująca roślina, Autor - Nadya So/shutterstock.com
Często nie zdajemy sobie sprawy, że popularne rośliny, które sadzimy w naszych ogrodach, są trujące. Warto wiedzieć, jakie kwiaty, krzewy, pnącza, a nawet części warzyw są dla nas niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w ogrodzie bawią się małe dzieci albo zwierzęta.
  • Niektóre rośliny rosnące w naszych ogrodach są bardzo niebezpieczne. O tych szczególnie groźnych opowiedziała w audycji "Eureka" Anna Albin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

- Ponieważ rośliny nie są w stanie uciekać przed zagrożeniem, musiały wykształcić inne metody obrony. One często skupiają się na wytwarzaniu pewnego rodzaju trucizn, substancji chemicznych drażniących dla roślinożerców - wyjaśniła w audycji "Eureka" Anna Albin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Na jakie rośliny musimy uważać?

Jako przykład rośliny silnie trującej, niebezpiecznej gościni radiowej Jedynki wskazała konwalię majową. - Konwalia zawiera w sobie konwalatoksynę, substancję chemiczną, która niezwykle silnie działa na układ krążenia, na układ krwionośny - wyjaśniła. - Na tej substancji, kiedyś pozyskiwanej z rośliny, dziś chemicznie oparte są leki kardiologiczne - dodała.

Zwróciła uwagę, że nawet wypicie wody z wazonu, w którym znajdowały się konwalie - a mamy odnotowane takie przypadki - może się źle skończyć.

Uważać należy także na, równie popularną, co konwalie, naparstnicę purpurową. Jej przypadkowe spożycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Może doprowadzić do silnych wymiotów, zaburzeń widzenia, zaburzeń rytmu serca, problemów z układem oddechowym. 


.Naparstnica. Fot. Shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A

Cis pospolity, który często wykorzystywany jest w ogrodach do tworzenia żywopłotów, jest takim - jak to określiła gościni radiowej Jedynki - "drzewem-krzewem tła", zawiera w sobie bardzo trującą taksynę. - Ona znajduje się w każdej części cisu za wyjątkiem czerwonej, mięsistej osłonki nasion podobnej do jagody. Zjedzenie nawet garści igliwia albo kilku nasion może spowodować bardzo poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć - zaznaczyła Albin.

Gdy mamy płot zrobiony z siatki, często sadzimy przy nim bluszcz pospolity, by wspinał się na ogrodzenie. Trujące są wszystkie części tej rośliny, a najbardziej owoce. Ich zjedzenie grozi poważnymi problemami ze strony układu pokarmowego. W najgorszym wypadku może dojść nawet do zatrzymania oddechu. Sok z liści działa z kolei silnie drażniąco na naszą skórę. Hodowany w podobnym celu powojnik również jest rośliną trującą.


. Bluszcz pospolity. Fot. Shutterstock.com/Tata.Ya

Albin zauważyła, że w nasionach owoców wielu niezwykle popularnych roślin z rodziny różowatych (jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie) znajduje się amigdalina. - To środek, który w naszym organizmie rozkłada się do cyjanowodoru, czyli do bardzo mocnej trucizny. Nie należy jeść owoców roślin z rodziny różowatych wraz z pestkami, a nade wszystko tych pestek rozgryzać - wytłumaczyła. 

POSŁUCHAJ

18:29

Trujące rośliny w naszych ogrodach. Na co uważać? (Eureka/Jedynka)

 


. Popularne rośliny trujące. Źródło: gov.pl

Poza tym w audycji:

90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy), uczonej w dziedzinach fizyki doświadczalnej i chemii fizycznej, podwójnej noblistki - laureatki Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911), działaczki na rzecz nauki oraz upowszechnienia jej odkryć dla dobra człowieka.

Z Barbarą Gołębiowską, dyrektorką Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, porozmawialiśmy o tym, w jaki sposób osiągnięcia noblistki wpłynęły na rozwój nauki oraz jak są wykorzystywane współcześnie. Powiedzieliśmy też o wystawie planszowej "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.


maria_sklodowska_curie_serwis_1190x150.jpg
Maria Skłodowska-Curie. Nowy serwis specjalny o Polce wszech czasów

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: Barbara Gołębiowska (dyrektorka Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie) oraz Anna Albin (Ogród Botaniczny UW)

Data emisji: 3.07.2024 r.

Godzina emisji: 19.30 

Jedynka/gov.pl/kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.