Prof. Maciej Małecki, prorektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, kierownik oddziału diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zwraca uwagę, że "w tak gorących temperaturach łatwo jest o odwodnienie". - Skóra poci się intensywnie, a pot paruje. W takich temperaturach łatwo stracić dodatkowe 2-3 proc. masy ciała w wyniku tego parowania. To staje się groźne, szczególnie u osób obciążonych i ze zmniejszoną zdolnością do adaptacji do takich sytuacji - wyjaśnia.
- Osoby starsze i z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, przewlekła choroba nerek, są niewątpliwie grupami zwiększonego ryzyka - dodaje.
Gość Jedynki zauważa, że na odwodnienie muszą bardzo uważać cukrzycy. - To wynika z tego, że gros tych pacjentów to są osoby w wieku starszym i pacjenci z cukrzycą typu II. To są też osoby, które często biorą leki predysponujące do tego, żeby takie odwodnienie wystąpiło - tłumaczy.
Trzeba pić więcej płynów
Warto, żeby te osoby podczas upałów piły więcej napojów niż na co dzień - nawet o litr bądź półtora litra.
- Uzupełnianie płynów powinno być mądre. Nie powinna to być tak po prostu woda, tylko np. woda mineralna wysoko zmineralizowana czy płyty izotoniczne. Pamiętajmy jednak, że w przypadku chorych na cukrzycę te napoje powinny być bez cukru - mówi prof. Maciej Małecki.
Zwróćmy uwagę na osoby starsze
Prof. Maciej Małecki apeluje do słuchaczy Jedynki. - Pamiętajmy o naszych krewnych, o naszych starszych rodzicach, znajomych, przyjaciołach, sąsiadach, którym jest trudniej zadbać o siebie. Wykażmy zainteresowanie i zadzwońmy do nich, podejdźmy i zobaczmy, czy mają czym uzupełnić płyny, czy mają coś do picia w mieszkaniu - zachęca.
Jakie mogą obyć objawy odwodnienia? - Nadmierna senność, osłabienie, brak aktywności czy zmniejszony napęd życiowy. To wszystko może budzić zaniepokojenie - wylicza.
Może zdarzyć się, że stan drugiej osoby jednak mocno nas niepokoi. Kiedy mamy do czynienia z przymroczeniem świadomości lub zaburzeniami komunikowania się, wtedy skontaktujmy się z lekarzem rodzinnym lub z zespołem ratownictwa medycznego.
Jak możemy zadbać o innych? - Patrzmy, czy nie przegrzewają się, czy potrafią zadbać o to, żeby trochę schłodzić mieszkanie, np. zasłonić zasłony. Jeżeli jest klimatyzacja, to ona nie zadziała, jeśli nie jest na stałe włączona - twierdzi prof. Maciej Małecki.
Ekspert podpowiada również, żeby pić schłodzone napoje.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: prof. Maciej Małecki (prorektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, kierownik oddziału diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie)
Data emisji: 10.07.2024
Godzina emisji: 7.44
DS/kmp
Upały przechodzą przez Polskę. Jak nie odwodnić się i zadbać o swoje zdrowie? - Jedynka - polskieradio.pl