Co świadczy o wielkości malarstwa Jacka Malczewskiego? - Myślę, że oceniając z dzisiejszej perspektywy działalność Jacka Malczewskiego, musimy wszyscy zauważyć, że postaci z jego obrazów, niektóre figury, motywy, należą do wielkiego repozytorium zbiorowej wyobraźni Polaków. To jest rzeczywiście takie nasze. Bardzo łatwo identyfikować się z tym światem bogatej wyobraźni artysty - twierdzi Agnieszka Bagińska, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Wydaje mi się, że przede wszystkim przemawia taka intensywność jego malarstwa, realistyczny język i tajemnicza, nieodgadniona symbolika, w której badacze i po prostu widzowie cały czas doszukują się tej głębi, a która w zasadzie jest własnym światem i wyobrażeniem artysty - dodaje.
Na czym polega symbolika Malczewskiego?
Kiedy myślimy o Malczewskim, to od razu wskazujemy na symbolizm. Jego symbole są czasami dość jasne, inne bardzo tajemnicze.
- One są tajemnicze dlatego, że są w przedziwny sposób, czasem ironicznie, łączone w obrazach przez Malczewskiego. Na jego płótnach pojawiają się postaci np. z greckiej mitologii, więc odwołania do absolutnie klasycznego świata i takiego europejskiego dziedzictwa nas wszystkich. Te łączone są z kolei z motywami ludowymi albo z treścią patriotyczną, konkretnymi elementami wskazującymi np. na los zesłańców syberyjskich w XIX wieku po powstaniach narodowych - wyjaśnia Agnieszka Bagińska.
Kustoszka dodaje: - Złożenie tych potężnych symboli z maleńkimi znakami, jak np. kwiaty w jego obrazach, buduje ciągi kolejnych i kolejnych znaczeń oraz treści, które możemy odczytywać i których być może nie odczytamy, bo to się nie uda.
Urodziny Jacka Malczewskiego
W niedzielę, 14 lipca, w Muzeum Narodowym w Warszawie będą obchodzone 170. urodziny Jacka Malczewskiego. - Kiedy budowałyśmy program i myślałyśmy o tym, jak możemy uczcić urodziny Jacka Malczewskiego, bardzo nam zależało, żeby ta oferta była otwarta dla każdego. To nie jest ważne, czy jest się młodym, starszym, czy przyszło się z rodziną, przyjaciółmi, ale żeby można było w muzeum spędzić czas i trochę przybliżyć jego twórczość - mówi Agnieszka Chabera z Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Oferujemy tutaj oprowadzania czy też animacje, dla tych młodszych i starszych, bo oczywiście chcemy zachęcić do twórczego działania, też rozumienia twórczości Malczewskiego, przez własną działalność i twórczość. Chcemy też przybliżyć trochę świat Małopolski i np. stworzyłyśmy grę muzealną, która jest takim elementem do zwiedzania indywidualnego. Każdy może wziąć w niej udział, zrealizować różnego rodzaju punkty, które są w galerii, i potem otrzymać prezent - kontynuuje.
Zobacz także:
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Agnieszka Bagińska i Agnieszka Chabera (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 10.07.2024 r.
Godzina emisji: 23.44
DS/kmp
Jacek Malczewski i jego twórczość w Muzeum Narodowym. "Intensywne malarstwo, realistyczny język i tajemnicza symbolika" - Jedynka - polskieradio.pl