Łatwe trasy i szlaki dla młodszych dzieci
Planując rodzinną wycieczkę do Zakopanego, warto wziąć pod uwagę atrakcyjne, łatwe do pokonania, a jednocześnie dające satysfakcję chodzenia po górach szlaki. - Dzieciom trzeba pokazywać góry. Poza tym to jest pokazanie pięknego świata, bo góry są za darmo. W Tatrach mamy takie miejsca, gdzie nie potrzeba specjalnego wysiłku, żeby się tam dostać, np. krótkie dolinki reglowe, które naprawdę są bardzo urokliwe - mówi w radiowej Jedynce Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. - Można pójść np. do Dolinki Białego. To jest kraina małych wodospadów, bo tam potok ma duży spadek, więc tworzy kaskady. Podobno Stefan Żeromski mocno zachwycał się potokiem w Dolinie Białego - opowiada gość Jedynki.
- Pamiętajmy, że to nie rodzicom ma być dobrze w górach, tylko dzieciom, więc te wycieczki nie mogą być za długie. Można to połączyć np. z jakimiś opowieściami. W sieci jest pełno legend o Tatrach - zaznacza.
115. rocznica powstania TOPR
Mija 115. rocznica powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowie Ratunkowego, zajmującego się ratownictwem górskim w obszarze Polskich Tatr. - TOPR jest stowarzyszeniem, które w tej chwili zrzesza ok. 250 ratowników, z czego mniej więcej 120-110 to jest zmienna liczba, ponieważ stanowi tzw. straż ratunkową. To są ratownicy, którzy posiadają wszystkie uprawnienia do działania w górach i mają uwarunkowania zdrowotne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Maciata, ratownik TOPR.
Gość Jedynki przypomina o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać, udając się w góry wysokie. - Pierwsza rada jest taka, żeby zawsze do plecaka pakować zdrowy rozsądek, trochę respektu do gór i pokory. Należy wcześniej sprawdzać prognozę pogody i traktować je poważnie, bo trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki - mówi. - Nie wychodzimy w góry zbyt późno, nie planujemy wycieczki na cały dzień, tylko np. na pół dnia, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy później - zaznacza.
Styl zakopiański - czyli jaki?
Jak podkreśla Julita Dembowska, kuratorka Galerii Władysława Hasiora, pojęcie stylu zakopiańskiego jest bardzo szerokie. - Obejmuje zarówno architekturę, jak i to, co mogłoby się w niej znaleźć, np. meble, sprzęty domowe, ubrania. Przykłady stylu zakopiańskiego objawiają się także w projektowanych sukniach domowych, kobiecych - wyjaśnia. - To jest styl, który wymyślił Stanisław Witkiewicz, który zachwycił się Zakopanem pod koniec XIX wieku. (...) Witkiewicz, patrząc, jak to Zakopane odkrywane przez Tytusa Chałubińskiego się rozbudowuje, stwierdził, że trzeba stworzyć taki rodzaj budownictwa, który będzie odpowiadał regionowi, ale też będzie gwarantował wygody turystom, którzy przyjeżdżają pod Tatry. Połączył to, co tutaj zastał, ze swoją malarską wyobraźnią i stworzył styl zakopiański - dodaje gościni "Lata z Radiem".
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Hania Rybka, artystka muzyk, znawczyni folkloru, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w rozmowie ze Sławą Bieńczycką opowiada o idei festiwalu. Jak Zakopane poprzez organizację festiwalu kultywuje góralską tradycję i promuje rodzimą kulturę? - To już nasz 55. festiwal, który będzie trwał od 16 do 22 sierpnia. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na terenie Zakopanego, Polski i Europy, jeżeli chodzi o muzykę ludową - podkreśla. - Gościć będziemy w tym roku przedstawicieli Słowacji, Węgier, Serbii, Słowenii, Majorki, Turcji, Bułgarii, a także Maroka, Meksyku czy Indonezji - wymienia.
Czytaj również:
Tytuł audycji: "Lato z Radiem"
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Reporter: Maciej Walecki
Goście: Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie), Julita Dembowska (kuratorka Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego), Andrzej Maciata (ratownik TOPR), Zofia Kubiniec-Stanuch (animatorka zespołu Klimka Bachledy przy zakopiańskim oddziale Związku Podhalan), Hania Rybka (wokalistka, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich), Małgorzata Wonuczka-Wnuk (koordynator Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór), Kamil Wicik (dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki)
Data emisji: 13.07.2024 r.
Godziny emisji: 9.00-12.00
"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.
"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".
ans/wmkor
Magiczne zakątki Tatr. "Lato z Radiem" zawitało do Zakopanego - Jedynka - polskieradio.pl