Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister Mroczek zaznaczył, że wielu prawników wskazuje na wątpliwości, czy byłego wiceministra sprawiedliwości chroni immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Europy. Jak mówił, zasadne jest złożenie przez prokuraturę zażalenia na postanowienie sądu w sprawie Marcina Romanowskiego. Dziś upływa termin na złożenie takiego zażalenia.
Obszerny materiał dowodowy
Wiceministrer Czesław Mroczek przypomniał również, że w tej sprawie zgromadzony jest obszerny materiał dowodowy, a tymczasowe aresztowanie Marcina Romanowskiego ma utrudnić mataczenie i zacieranie śladów.
- Jest wiele przesłanek wskazujących na potrzebę takiego działania. Polski Sejm uchylił immunitet posłowi Romanowskiemu, otwierając drogę do sprawiedliwości, by prokuratura i sądy mogły ocenić materiał i wydać wyrok w tej sprawie - powiedział Czesław Mroczek.
Decyzja sądu i sprawa immunitetu
Tydzień temu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na nocnym posiedzeniu aresztowym odrzucił wniosek o tymczasowy areszt dla posła Suwerennej Polski. Z uzasadnienia wynika, że sąd nie analizował merytorycznie zarzutów prokuratury postawionych byłemu wiceministrowi sprawiedliwości. Sąd uznał za wystarczające pismo od przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w którym ten pisał do marszałka Sejmu o immunitecie chroniącym Romanowskiego.
W kolejnym piśmie, adresowanym do prokuratora krajowego, przewodniczący Theodoros Rousopoulos napisał, że immunitet nie może chronić przed uchylaniem się od odpowiedzialności karnej jednocześnie wskazując, że nie można immunitetu ignorować.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Czesław Mroczek (Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 23.07.2024 r.
Godzina emisji: 7.15
pg/PR1/iar