Kopalnia Guido i krupnioki śląskie. "Lato z Radiem" w Zabrzu

Data publikacji: 23.07.2024 12:15
Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 11:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Patryk Bedliński spróbował tradycyjnych krupnioków śląskich
Patryk Bedliński spróbował tradycyjnych krupnioków śląskich, Autor - Patryk Bedliński/Polskie Radio

POSŁUCHAJ

Kopalnia Guido i krupnioki śląskie. "Lato z Radiem" w Zabrzu. Cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Kopalnia Guido i krupnioki śląskie. "Lato z Radiem" w Zabrzu. Cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)

POSŁUCHAJ

Kopalnia Guido i krupnioki śląskie. "Lato z Radiem" w Zabrzu. Cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)

"Lato z Radiem" od początku wakacji angażuje się w akcję "Kupuj Świadomie", która ma na celu promowanie zdrowej żywności od polskich producentów. W tym tygodniu mówiliśmy o śląskich krupniokach. W przerwie między degustacjami odwiedziliśmy również Kopalnię Guido.
  • "Lato z Radiem" nie zatrzymuje się w swojej podróży przez Polskę. Tym razem Patryk Bedliński odwiedził województwo śląskie.
  • Reporter Programu 1 Polskiego Radia zjechał na dół zabytkowej Kopalni Guido, spróbował również tradycyjnych krupnioków. 
  • Krupnioki śląskie znalazły się w rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG). Ten europejski znak przyznawany jest produktom regionalnym wyjątkowej jakości.

Co wiadomo o Kopalni Guido?

Patryk Bedliński odwiedził Kopalnię Guido w Zabrzu. To nieczynna kopalnia węgla kamiennego, udostępniona do zwiedzania. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Pod ziemię zjechał szolą, czyli klatką szybową. - Przeciętnie, w bloku, jeździmy 1 m/s. Tu jeździmy cztery razy szybciej, ale górnicy na czynnych kopalniach jeżdżą 8, a nawet 10 m/s - tłumaczy przewodnik, Roman Chytry.

YouTube/Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Już w XIX i XX wieku w kopalniach trzymano kanarki. Bynajmniej nie chodziło tu o rozrywkę ani o upiększanie otoczenia. - Miały sygnalizować niebezpieczeństwo. Jeżeli w atmosferze przybywało niebezpiecznych gazów, kanarek dawał znać pierwszy. On słabł. A skoro on słabł, to górnicy zaraz też mogli zasłabnąć - wyjaśniał rozmówca Patryka Bedlińskiego. 


Patryk Bedliński odwiedził Kopalnię Guido w Zabrzu Patryk Bedliński odwiedził Kopalnię Guido w Zabrzu

Czym są krupnioki śląskie?

Śląsk to również jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna kuchnia. Reporter "Lata z Radiem" postanowił spróbować krupnioków. - Przede wszystkim zawierają w sobie kaszę jęczmienną, krew wieprzową, podroby, sól i inne przyprawy. To, co wyróżnia krupnioki, to przede wszystkim udział mięsa, tłuszczów i produktów podrobowych - zwraca uwagę Regina Sahlani. Dodaje, że krupnioki ze względu na kaloryczność stanowiły dietę górników. 

Wyrób ten związany był jednak również ze świniobiciem, wydarzeniem odbywającym się dawniej na wsiach. - Chciano zagospodarować wszystkie części składowe tych zwierząt. Między innymi wytwarzano już wtedy krupnioki śląskie i obdarowywano nimi obficie sąsiadów w podziękowaniu za to, że ci sąsiedzi przynosili jakieś okrawki potraw do wykarmienia tej trzody chlewnej - zaznacza. 

Choć istnieją różne przepisy, krupnioki z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym muszą być przygotowywane z odpowiedniej jakości składników, użytych w dodatku w odpowiednich proporcjach. - Produkt oryginalny posiada specjalne oznaczenie - przypomina gość "Lata z Radiem". 

Kampania realizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Patryk Bedliński

Goście: Roman Chytry (przewodnik, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), Regina Sahlani, 

Data emisji: 23.07.2024

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/wmkor

Ślady na piasku
Ślady na piasku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.