- Gościem audycji "Eureka" był prof. Rafał Stryjek z Instytutu Psychologii PAN, który opowiedział o badaniu, z którego wynika, że dziko żyjące myszy wykazują się kreatywnością - są zdolne do celowego oszustwa.
Jak wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Rafał Stryjek z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, w lasach, przy polach, naukowcy ustawili komory doświadczalne, do których wabili za pomocą kremu czekoladowego myszy polne i myszy leśne, które w warunkach naturalnych zamieszkują podobne tereny i konkurują o pokarm i siedliska.
Celem badania było zaobserwowanie, jak gryzonie reagują na zapach drapieżników. Tymczasem podczas doświadczenia badacze mieli okazję zaobserwować wielką awanturę o słodycze.
Zajadająca się nutellą mysz polna przebywała w komorze doświadczalnej, z której było tylko jedno wyjście - wąski korytarz. Kiedy usłyszała, że korytarzem zbliża się do niej intruzka - mysz leśna - chcąc uniknąć konfrontacji, ukryła się z boku komory, tuż przy wylocie korytarza.
Gdy druga mysz wbiegała do komory i zaczęła się orientować w przestrzeni, pierwsza, korzystając z chwili dezorientacji przeciwniczki, wymknęła się korytarzem zyskując sporo czasu na ucieczkę. Ta sytuacja powtórzyła się wielokrotnie, z różnymi osobnikami.
Oszustwo oszustwu nierówne
- Coraz więcej badań wskazuje na to, że nie docenialiśmy zdolności poznawczych niektórych zwierząt. Nasze odkrycie - z zastrzeżeniem, że jest ono wstępnym odkryciem, które wymaga dalszych potwierdzeń - świadczy o tym, że myszy są bardzo behawioralnie i poznawczo plastyczne - stwierdził.
Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że oszustwo jest powszechne w świecie zwierząt, ale oszustwo oszustwu nierówne. Czym innym jest oszustwo wrodzone, jak mimikra czy mimetyzm, albo oszustwo instynktowne, jak udawanie martwego, a czym innym jest oszustwo taktyczne, intencjonalne, kreatywne. Ono wymaga wyższych zdolności psychicznych.
- Sądzimy że w przypadku myszarek w grę wchodziło i planowanie, i coś na kształt teorii umysłu, czyli budowania reprezentacji umysłu innego zwierzęcia. Myszarka, w pewien sposób, domyśla się, co myśli inna myszarka. To jest najwyższy poziom oszustwa - wskazał.
Myszy są kreatywniejsze niż się wydaje? Potrafią celowo oszukać innego osobnika (Eureka/Jedynka)