Praca młodocianych w czasie wakacji. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Data publikacji: 24.07.2024 08:58
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 11:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Okres wakacyjny to dla wielu młodych ludzi najlepszy czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń w pracy zawodowej
Okres wakacyjny to dla wielu młodych ludzi najlepszy czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń w pracy zawodowej, Autor - Shutterstock
Okres wakacyjny to dla wielu młodych ludzi najlepszy czas na zdobywanie pierwszych doświadczeń w pracy zawodowej. Jakich prac wakacyjnych podejmują się młodociani? Jakie obostrzenia obowiązują przy ich zatrudnianiu? 
  • Zbieranie owoców to jedna z najpopularniejszych prac sezonowych. 
  • Według prawa młodociany nie może być zatrudniony na więcej niż osiem godzin na dobę. 
  • Nieletni w Polsce mogą podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale najczęściej stosowane są umowy-zlecenie czy dzieło.

Jakie prace wybierają młodzi?

Zbieranie owoców to jedna z najpopularniejszych prac sezonowych, jednak ofert jest znacznie więcej. - Najczęściej te osoby znajdują zatrudnienie czy zajęcie w szeroko rozumianej gastronomii przy sprzedaży jako obsługa kelnerska, jako osoby przygotowujące posiłki, wykonujące prace porządkowe, ale także przy sprzedaży pamiątek czy przy sprzedaży okolicznościowej związanej np. z napojami czy gotowymi posiłkami - zwraca uwagę Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy i dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy. 

Zatrudnienie młodocianego pracownika

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że miejsc do pracy jest dużo, ale uwaga - pracodawcy wolno zatrudniać młodocianego od 15. roku życia pod warunkiem, że ukończył on co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu. - Kodeks pracy przewiduje możliwość wykonywania pracy przez pracownika młodocianego, który ukończył lat 15 i jest między 15. a 18. rokiem życia - wyjaśnia Marcin Stanecki, szef Państwowej Inspekcji Pracy. - Kodeks przewiduje też drugą możliwość, że pracownik młodociany, który ma ukończone 15 lat, może wykonywać lekkie prace - podkreśla.

Według prawa młodociany nie może być zatrudniony na więcej niż osiem godzin na dobę, a nieletni do 16. roku życia może pracować maksymalnie sześć godzin. Ponadto pracodawca nie może zatrudniać młodocianego w godzinach nadliczbowych ani w nocy.

Zawarcie umowy z pracodawcą 

Nieletni w Polsce mogą podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ale najczęściej stosowane są umowy-zlecenie czy dzieło. Najważniejszy problem związany z pracą młodych dotyczy jednak pracy bez jakiejkolwiek umowy, na przykład na próbę.

- Te osoby do nas się często zgłaszają, że nie otrzymały wynagrodzenia i proszą o pomoc, i nie mają żadnych środków dowodowych. To są często dramatyczne historie. Zawsze to podkreślamy i to trzeba młodym ludziom powtarzać do znudzenia. Nie ma czegoś takiego jak zatrudnienie bez umowy, na próbę. 

Od 1 lipca młodociany pracownik musi zarobić co najmniej 28,10 zł za godzinę. Osoba małoletnia, która podczas wakacji pracuje na podstawie umowy o pracę czy zlecenia, nie zapłaci podatku, jeżeli jej zarobki nie przekroczą 115 528 zł.


POSŁUCHAJ

03:54

Praca młodocianych w czasie wakacji. (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 24.07.2024 r.

Godzina emisji: 6.40

ans/kmp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.