80. rocznica powstania warszawskiego. Audycje okolicznościowe w Jedynce

Data publikacji: 01.08.2024 21:15
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 21:15
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Radiowa Jedynka zaprasza na audycje specjalne z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Radiowa Jedynka zaprasza na audycje specjalne z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego , Autor - PAP/Darek Delmanowicz
Radiowa Jedynka aktywnie włącza się w obchody 80. rocznicy powstania warszawskiego, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                          

Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania wyjątkowych programów i wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych wybuchu powstania warszawskiego. Na antenie obecne będą specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami, rozmowy z ekspertami i historykami, przybliżającymi bohaterską historię powstania warszawskiego i jego uczestników. Słuchacze Jedynki mają również okazję wysłuchać powstańczych pieśni, które towarzyszyły warszawiakom podczas sierpniowych dni.

CZWARTEK (1 SIERPNIA) 

Naszymi gośćmi byli: Adam Jeżewski, przewodnik Muzeum PW, harcerki: przewodniczka Inga Suchner, tropicielki Ula Lipowska i Hania Strzeżysz, dr Paweł Ukielski, wicedyrektor, przewodnik Muzeum PW, Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum PW, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. 

Dar Mazowsza poprowadzi coroczny, uroczysty rejs 1 sierpnia, organizowany przez Fundację Rok Rzeki Wisły wraz ze wszystkimi organizacjami i armatorami pro-wiślanymi. 1 sierpnia o godz. 15.30 popłynie wspólnie kilkadziesiąt jednostek ku czci bohaterskiego Miasta '44. O godz. 17.00 MINUTA CISZY NA WIŚLE. Gościem był Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki Wisły. 

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W audycji "W samo południe" zaprosiliśmy na oficjalne obchody z uroczystości. 

W "Letnisku" (prow. U. Kaczyńska, M. Piotrowski) z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową realizuje wyjątkowy projekt teatralny "D'ARC" - operę site-specific w reżyserii Krystiana Lady. "D'ARC" to współczesna opera rozpisana na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści: Joan (Agnieszka Grochowska) - fotografka z Paryża, córka polskich emigrantów, Joanna (Dobrawa Czocher) - warszawska wiolonczelistka, a zarazem powstańczyni, oraz Giovanna (Gabriela Legun) - francuska bohaterka narodowa, Dziewica Orleańska. Tym, co łączy postaci tej historii, jest gotowość oddania się wizji większej niż życie. Gościnią audycji będzie Dobrawa Czocher, wiolonczelistka.

Po godz. 13.30 wysłuchaliśmy rozmowy Uli Kaczyńskiej z Moniką Brodką o nowym albumie "Wawa". 

Ponadto w audycji: 

- Wędrowny, literacki Festiwal po Drodze rusza po raz kolejny. Tym razem odwiedzi osiem miast w Wielkopolsce: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło: inteligencja, wiedza, mądrość. Dlaczego właśnie one? W coraz trudniejszych czasach, wobec kolejnych kryzysów, desperacko szukamy sposobów na pełne, twórcze, ludzkie życie. Pokusa pójścia na skróty, w kierunku iluzji, teorii spiskowej czy jakiejś formy ekstremizmu, jest ogromna.

Podczas Festiwalu po Drodze w 2024 roku organizatorzy chcą zastanowić się nad współczesnym znaczeniem tych trzech słów i sprawdzić, czy mogą oświetlić nam drogę. Gość: Filip Springer, dyrektor programowy Festiwalu po Drodze, pisarz i reporter.

O godz. 17.00, jak co roku, wysłuchaliśmy syren upamiętniających godzinę "W", sprzed 80 lat. Kilka minut po godz. 17.00 Michał Strzałkowski zaprosił słuchaczy na audycję specjalną, a w niej: 

- Rozmowa z Sebastianem Pawliną, historykiem, pracownikiem Muzeum Historii Polski, autorem wydanej niedawno książki „Barykady '44. Nadzieja i Wspólnota”. Rozmowa o powstańczych barykadach, czyli miejscu spotkania żołnierzy Powstania i cywilów.

- O Powstaniu Warszawskim widzianym z perspektywy ludności cywilnej - od euforii pierwszych dni po dramat dni ostatnich opowie Olga Szymańska-Snopek z Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli, która jest filią Muzeum Warszawy.     

- Rozmowa z prof. Tomaszem Szarotą, historykiem z Polskiej Akademii Nauk, autorem m.in. książki "Okupowanej Warszawy życie codzienne". Ostatnie chwile przed Powstaniem, nastroje w Warszawie i ich wpływ na decyzję o Powstaniu.

Po godz. 18.00 w 80. rocznicę powstania warszawskiego gośćmi Rafała Sławonia w audycji specjalnej byli: Szymon Majewski - wnuk Ignacego Łyskanowskiego, ps. Skiba, Aga Zaryan - wokalista jazzowa i wnuczka powstańców, jej babcia była łączniczką AK, dziadek Jan Zarański walczył w zgrupowaniu "Kryska", oraz Michał Zabłocki - syn Aliny Janowskiej, aktorki i łączniczki dowództwa batalionu "Kiliński". Opowiedzieli, w jaki sposób mówiono o powstaniu w ich rodzinnych domach, jak sami dziś postrzegają powstanie oraz czy dla ich dzieci to wciąż ważne i kultywowane wydarzenie. W 2007 r. powstał album Agi Zaryan zatytułowany "Umiera piękno" z utworami autorstwa Krystyny Krahelskiej, Józefa Żywiny, Anny Świrszczyńskiej, ks. Jana Twardowskiego, Miry Grelichowskiej i Elżbiety Szemplińskiej. W audycji zaprezentowaliśmy wybrane utwory z płyty.

Czytaj również: 


ans/kmp

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.