Wyjątkowa opera "D'ARC" Krystiana Lady w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Data publikacji: 01.08.2024 10:34
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 16:02
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Aktorka Agnieszka Grochowska podczas próby medialnej opery "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady
Aktorka Agnieszka Grochowska podczas próby medialnej opery "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady, Autor - PAP/Szymon Pulcyn
Opera "D'ARC" - stworzona specjalnie dla Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - to nie tylko hołd złożony naszym przodkom. To także podróż przez muzyczne i teatralne konwencje, w ramach której twórcy eksperymentują z formą, strukturą i przestrzenią. Prapremiera - 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się prapremiera opery "D'ARC" w reżyserii i według pomysłu Krystiana Lady.
  • "D'ARC" to współczesna opera site-specific rozpisana na trzy plany czasowe oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści: Joan, Joanna oraz Giovanna.

"D'ARC" to współczesna opera rozpisana na trzy plany czasowe - Paryż 2024 roku, Warszawę 1944 roku oraz Rouen 1429 roku - oraz sny, w których spotykają się bohaterki tej opowieści: Joan (Agnieszka Grochowska) - fotografka z Paryża, córka polskich emigrantów, Joanna (Dobrawa Czocher) - warszawska wiolonczelistka, a zarazem powstańczyni, oraz Giovanna (Gabriela Legun) - francuska bohaterka narodowa, Dziewica Orleańska.

Tym, co łączy postaci tej historii, jest gotowość oddania się wizji większej niż życie. 


Czytaj także:


To chciałem uchwycić w tych trzech bohaterkach

Libretto do opery napisali Anka Herbut i Łukasz Barys. Ich teksty bazują na motywach z pamiętników artystów uczestniczących w powstaniu warszawskim oraz historii Joanny d'Arc. Muzykę skomponowali: Dobrawa Czocher, Teoniki Rożynek, Wojciech Błażejczak, Rafał Ryterski, Julius Eastman i Roman Padlewski. Kierownictwo muzyczne, dyrygentka - Lilianna Krych.

Reżyserem, scenografem i autorem scenariusza jest Krystian Lada, który stworzył spektakl obejmujący przestrzeń muzeum, a także muzealny Park Wolności i pobliską architekturę (tzw. opera site-specific). Publiczność będzie podzielona na trzy grupy. Każda z nich będzie prowadzona przez swojego przewodnika - Anioła Historii.

- Scenariusz tej opery powstał w dość intuicyjny sposób. Od samego początku wiedziałem, że to powinny być kobiety, które nigdy się nie spotkały w rzeczywistości. Trzy bohaterki, które żyją w różnych przestrzeniach czasowych, w różnych miejscach na świecie. Też od razu pojawił się ten pomysł oniryczności - spotkań w snach - powiedział w rozmowie z Martyną Podolską Krystian Lada.

- Myślę, że ta historia rezonuje, w jakiś sposób, z moim podejściem do pochodzenia z Polski. Ja od ponad 20 lat nie mieszkam, nie pracuję - tak często - w Polsce. To sprawia, że ja za każdym razem muszę sobie zadawać pytanie: co to znaczy być Polakiem, urodzić się w Polsce, mówić po polsku? Chyba to chciałem uchwycić w tych trzech bohaterkach - takie rozdzielenie, roztrojenie świadomości - wyjaśnił.


POSŁUCHAJ

10:42

Wyjątkowa opera "D'ARC" Krystiana Lady w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego (Kulturalna Jedynka)

 


Czytaj także:



W spektaklu zagrają i zaśpiewają: Hashtag Ensemble w składzie Wojciech Błażejczak (gitara elektryczna), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Adam Eljasiński (klarnet basowy), Paweł Janas (akordeon), Krzysztof Kozłowski (syntezatory), Mateusz Loska (kontrabas), Małgorzata Mikulska (flet basowy), Dominik Płociński (wiolonczela), Olga Przybył (perkusja) i Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce); Match Match Ensemble w składzie Małgorzata Bartkowska (alt), Ewa Kijewska (alt), Michał Kijewski (bas), Andrzej Klepacki (tenor), Paweł Kowalewski (tenor), Tomasz Kubiak (bas), Marzena Lewandowska (alt), Michał Malec (bas), Konstancja Molewska (sopran), Jakub Prasał (tenor), Daria Sawczuk (sopran) i Adrianna Żołnierczuk-Malec (sopran), oraz zespół wiolonczelistek w składzie Nadia Bojadżijew, Dobrawa Czocher, Katarzyna Drzewiecka, Jadwiga Jaworska, Martyna Kępińska, Urszula Lalek, Joanna Marczyk, Tatiana Przybylska, Katarzyna Stasiewicz i Hanna Szczęsna.


Próba medialna opery "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady PAP/Szymon Pulcyn Próba medialna opery "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady PAP/Szymon Pulcyn

Prapremiera opery "D'ARC" - 1 sierpnia o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne przedstawienia - 3-6 sierpnia o godz. 21.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda.

80. rocznica powstania warszawskiego

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.



Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: Krystian Lada (reżyser), Agnieszka Grochowska (aktorka), Szymon Komasa (śpiewak operowy)

Data emisji: 31.07.2024

Godzina emisji: 23.40

kk/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.