Rosja uwolniła i przekazała Stanom Zjednoczonym m.in. amerykańskiego reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, a także byłego komandosa Paula Whelana. Obaj zostali zwolnieni w ramach wymiany więźniów. Wcześniej reżimowy sąd skazał ich na 16 lat pozbawienia wolności.
Na liście uwolnionych z Polski miał znaleźć się także hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Pawieł Rubcow), który został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku.
Za działania, które przyczyniły się do wymiany szpiegów, Andrzejowi Dudzie dziękował Joe Biden. Polskiemu prezydentowi i służbom podziękowania złożył również premier Donald Tusk.
Gość radowej Jedynki podkreślił, że sprawa dotyczy "zdarzenia sprzed dwóch lat, kiedy został zatrzymany szpieg rosyjski, funkcjonujący pod hiszpańskim nazwiskiem".
- Pamiętam hejt, który wtedy wylewał się ze strony tych, którzy dziś rządzą Polską. W słowach Donalda Tuska zabrakło mi podziękowania dla ministra Mariusza Kamińskiego. Bo to on był koordynatorem ds. służb specjalnych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odniosła wtedy sukces w postaci zatrzymania rosyjskiego szpiega - powiedział Mariusz Błaszczak.
Sprawa Cenckiewicza. "Represje za działania komisji"
Według szefa klubu PiS "to, co wówczas się działo w polskich mediach związanych z ówczesną opozycją, a dzisiejszą koalicją rządzącą, godziło w podstawy funkcjonowania polskiego państwa".
- Bardzo znamienne jest to, jak obecna władza traktuje wszystko, co jest związane z ujawnieniem przez komisję powołaną do badania wpływów rosyjskich - na czele której stał prof. Sławomir Cenckiewicz - faktów dotyczących resetu stosunków z Rosją. A mówimy tu o pierwszych rządach Tuska - podkreślił polityk.
Jego zdaniem "to stało się powodem do represji". - Kilka dni temu do mieszkania prof. Cenckiewicza weszło SKW, aby zakomunikować, że został mu odebrany dostęp do informacji niejawnych. Poza tym zrobiono jeszcze przeciek, który ujawnił tajemnicę lekarską dotyczącą właśnie pana profesora - powiedział gość Jedynki.
Dodał również, że "celem działania tej komisji miało być wyjaśnienie wpływów rosyjskich w Polsce". - To zrobiono. Przynajmniej jedna z głównych nici prowadziła do ówczesnego premiera. Reset z Putinem robił Donald Tusk - podkreślił Mariusz Błaszczak.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Grzegorz Osiecki
Gość: Mariusz Błaszczak (PiS)
Data emisji: 2.08.2024
Godzina emisji: 8.15
bartos
wmkor
Wymiana więźniów z Rosją. Błaszczak: Tusk powinien podziękować Mariuszowi Kamińskiemu - Jedynka - polskieradio.pl