- Podkarpacki Szlak Filmowy to jest nasza autorska inicjatywa, tutaj w naszym regionie prowadzone przez Podkarpacka Komisję Filmową. To już jest nasz piąty element tej filmowej układanki naszego regionu. Co roku otwieramy kolejny etap Podkarpackiego Szlaku Filmowego i w tym roku jesteśmy w Sanoku - mówi na antenie radiowej Jedynki Joanna Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej. - W Bieszczadach byliśmy dwa lata temu, otworzyliśmy tam całkiem osobny etap i filmy, które powstawały w Bieszczadach, zebraliśmy w jedną mapę filmową. (...) W tym roku jesteśmy w Sanoku i tu rozpoczęliśmy nasze wydarzenie, które potrwa do niedzieli, i podczas tego wydarzenia będziemy mogli obejrzeć mnóstwo filmów, które były kręcone na Podkarpaciu - podkreśla gościni audycji.
Jakie jest filmowe Podkarpacie?
W rozmowie z Ulą Kaczyńską Joanna Mazepa przyznaje, że filmowe Podkarpacie przejawia się przede wszystkim w krajobrazach. - To filmowcy najbardziej cenią w naszym regionie nieograne, bardzo unikatowe krajobrazy. Myślę, że jest to największy plus naszego regionu pod kątem filmowym - stwierdza. - W Sanoku w tym roku chyba najbardziej filmowcy ukochali sobie skansen, ponieważ tutaj w Muzeum Budownictwa Ludowego, w ogromnym XIX-wiecznym skansenie, mamy pięknie zachowaną, oryginalną zabudowę i rynek galicyjski i tu powstało bardzo wiele filmów - dopowiada.
W Sanoku powstawały sceny do takich znanych produkcji jak "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy serial telewizyjny „1920. Wojna i miłość". W pobliskim Mrzygłodzie Jan Jakub Kolski realizował film "Serce, serduszko", a w 2021 roku Giacomo Abbruzzese osadził elementy historii "Disco Boya" nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na zeszłorocznym festiwalu Berlinale.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Letnisko
Prowadziła: Ula Kaczyńska
Gość: Joanna Mazepa (Podkarpacka Komisja Filmowa)
Data emisji: 9.08.2024 r.
Godzina emisji: 14.20
ans/wmkor
V Podkarpacki Szlak Filmowy. Śladem kultowych filmów w Sanoku - Jedynka - polskieradio.pl