- Nietoperze są aktywne głównie w nocy, chociaż jeszcze za jasnego można zobaczyć na niebie - jeśli przyjrzymy się dobrze - migrujące borowce wielkie, być może również borowce olbrzymie. One pracują na nocnej zmianie, żeby np. pozbawić nas uciążliwych komarów - twierdzi dr Andrzej Kepel.
Czy nietoperze wplątuje się we włosy?
Przez wieki stworzono wiele mitów na temat nietoperzy, które były posądzane m.in. o wampiryzm i wplątywanie się we włosy. Jak często gość Jedynki musiał obalać tego typu rzeczy? - Posiadamy alarmowy telefon nietoperzowy i wychodzi, że średnio około 15 razy dziennie. Mniej więcej tyle telefonów odbieramy na zasadzie: "ratujcie, bo wleciał mi do mieszkania nietoperz, czy wplącze się we włosy?" - opowiada dr Andrzej Kepel.
Ekspert mówi wprost, że wplątywanie się nietoperzy we włosy "jest bujdą na kółkach". - Nigdy tego nie robią, bo nie mają żadnego powodu, żeby to robić. Rzadko kiedy w przyrodzie dzieje się coś, co nie ma sensu (…). Jeszcze nigdy nie spotkaliśmy kogoś, komu wplątałby się we włosy nietoperz. Nie wiemy, skąd wziął się ten mit - dodaje.
Możliwe, że wynika z niekomfortowego uczucia, gdy nagle do jakiegoś małego pomieszczenia wleci nietoperz, a mniej zwrotne osobniki muszą tam latać po najdłuższych liniach, żeby nabrać prędkości przed kolejnym zakrętem, czyli po przekątnych pomieszczenia albo wokół niego. Wtedy można odnieść wrażenie, że nietoperz próbuje atakować, jeżeli stoimy na samym środku.
Ile komarów zjada nietoperz?
Może zdarzyć się, że kiedy jesteśmy na wieczornej zabawie na świeżym powietrzu, przelatują obok nas nietoperze. Dlaczego? - Z tego powodu, że koło nas kręci się bardzo smakowite jedzonko dla nietoperzy, czyli tłuste, brzęczące komary. Nietoperz, nami kompletnie niezainteresowany, po prostu podlatuje do komarów - mówi dr Andrzej Kepel.
- W trakcie karmienia młodych samiczka karlika, której tułów jest wielkości mniej więcej połowy małego palca dorosłego człowieka, musi zjeść około 2 tysięcy komarów lub innych owadów tej wielkości i latających po zmroku, żeby wykarmić siebie i jeszcze wyprodukować mleko dla swojej pociechy - dodaje ekspert.
Niektóre nietoperze jedzą także ćmy, chrząszcze i inne większe owady.
Co zrobić z nietoperzem, który wleci do mieszkania?
o można zrobić, kiedy nietoperz wleci do domu albo mieszkania? - Jeżeli zauważymy nietoperza, który gdzieś leży albo wisi, to należy poszukać kartonika, np. po herbacie, lekach, kaszy czy butach. Przykrywamy go otwartym kartonikiem, pod spód wsadzamy tekturkę, odwracamy i zamykamy kartonik. Zabezpieczamy też gumką recepturką albo taśmą klejącą, żeby nie podważył tego wieczka i w cieniu trzymamy do wieczora - podpowiada dr Andrzej Kepel.
- Wieczorem karton wynosimy na zewnątrz, na balkon, parapet czy gdzieś, żeby nietoperz mógł podejść do brzegu i skoczyć w dół, ponieważ to jest naturalny sposób startu dla niego. On czasami wyleci od razu, a czasem zajmie mu to kilkanaście minut, zanim zdecyduje się podejść do skraju i pofrunąć - kontynuuje gość Jedynki.
Jeżeli lata po zmroku w pomieszczeniu, to najpierw zamykamy drzwi do innych pomieszczeń, otwieramy szeroko okno i wyłączamy światło, bo inaczej nie wyleci z kryjówki. Nie biegamy za nim, ani nie próbujemy go wygonić. Jeżeli poczuje się atakowany, po prostu schowa się.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Prowadził: Daniel Wydrych
Gość: dr Andrzej Kepel (Polskiego Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra")
Data emisji: 24.06.2024 r.
Godzina emisji: 8.19
DS
Czy nietoperze są niebezpieczne dla ludzi? - Jedynka - polskieradio.pl