Przeważnie nieformalne spotkania ministrów krajów UE odbywają się w miejscu wybranym przez prezydencję. Teraz tę mają Węgry, ale Josep Borrell na znak dezaprobaty dla ostatnich podróży Orbana zorganizował spotkanie w belgijskiej stolicy. Czy to będzie nauczka dla Budapesztu, czy jeszcze bardziej nastawi Węgry przeciwko Brukseli?
- Nie sądzę, że to cokolwiek zmieni w zachowaniu Węgier. Co najmniej od 10 lat zachowują się jak koń trojański Rosji w UE. Są tam właściwie do tej pory jedynym krajem, który otwarcie został zdefiniowany jako kraj autorytarny - komentuje prof. Ireneusz Paweł Karolewski.
Ekspert uważa, że "Węgry tak naprawdę powinny być zawieszone w prawach członka UE, co do tej pory się nie wydarzyło". - Węgry są problemem bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej i problemem jedności w polityce zagranicznej - ocenia.
Węgry blokują pomoc dla Ukrainy
- Spotkanie w Brukseli ministrów spraw zagranicznych jest w zasadzie tylko symboliką, bo Węgry nadal blokują większą pomoc dla Ukrainy. Tu zmieni się niewiele. UE musi znaleźć jakiś klucz do rozwiązania kwestii węgierskiej, która jest poważna - mówi prof. Ireneusz Paweł Karolewski.
W tym przypadku chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Pokoju, z którego unijne kraje otrzymują zwrot kosztów za broń przekazywaną Ukrainie. Ten fundusz wciąż jest blokowany przez Węgry, ale Josep Borrell twierdzi, że można obejść weto Budapesztu.
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
- Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Berlinie i podpisał nowe porozumienie z Niemcami, które, jak mówił szef brytyjskiego rządu, jest częścią szerszego resetu z UE. Jednocześnie zastrzegł, że powrotu do Wspólnoty nie będzie. Gość: dr Tomasz Niedokos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Francuski rząd planuje wprowadzić całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych i gimnazjach. Na razie program będzie działał w ramach pilotażu, ale jeśli się sprawdzi, będzie obowiązywać na stałe. Korespondencja Stefana Foltzera.
- Wolność słowa a walka z przestępczością w mediach społecznościowych na przykładzie szefa platformy Telegram zatrzymanego w Paryżu, bez taryfy ulgowej za przestępcze treści pokazywane na portalach i komunikatorach. Gość: prof. Arkadiusz Kowalski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
- Izrael rozpoczął operację wojskową na Zachodnim Brzegu. Będzie kolejna eskalacja na Bliskim Wschodzie? O tym Michał Strzałkowski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: prof. Ireneusz Paweł Karolewski (Uniwersytet Lipski), dr Tomasz Niedokos (Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Arkadiusz Kowalski (SGH w Warszawie)
Data emisji: 29.08.2024
Godzina emisji: 17.10
DS/wmkor
Prof. Karolewski: Węgry zachowują się jak koń trojański Rosji - Jedynka - polskieradio.pl