Muzyka żydowska. Jaka jest? Marta Bizoń: jej dźwięki są niepowtarzalne

Data publikacji: 29.08.2024 21:20
Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 21:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marta Bizoń zaprasza na koncert "Muzyka Żydów Polskich" we Wrocławiu
Marta Bizoń zaprasza na koncert "Muzyka Żydów Polskich" we Wrocławiu, Autor - Jerzy Ruciński/PAP
- Mam wrażenie, że muzyka żydowska jest uniwersalna i docierająca do wszystkich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Bizoń. Artystka zaprasza słuchaczy na koncert "Muzyka Żydów Polskich", który już niedługo odbędzie się we Wrocławiu.
  • 27 września w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się koncert "Muzyka Żydów Polskich".
  • Marta Bizoń od lat związana jest z muzyką żydowską.
  • Czy tradycje żydowskie nadal są obecne na krakowskim Kazimierzu?

Marta Bizoń jest znana z interpretacji muzyki żydowskiej. Ta bardzo mocno jest kojarzona z Krakowem. - Nie wyobrażam sobie mieszkać gdzieś indziej niż na krakowskim Kazimierzu. Tym bardziej, że wzrastałam z Festiwalem Kultury Żydowskiej, który co roku odbywał się na przełomie czerwca i lipca - mówi artystka.

- Na Kazimierzu poznałam Leopolda Kozłowskiego. To on zaraził mnie miłością do muzyki klezmerskiej. Bardzo mi go brakuje, jednakże zostawił po sobie wspaniały zespół, z którym jeszcze czasami koncertujemy i jeździmy. To oczywiście nie jest już to, co było razem z nim, ale pamięć o nim nie zginie przynajmniej w naszych sercach i wszystkich słuchaczy, którzy mają płytę z pieśniami żydowskimi "Rodzynki z migdałami", pod batutą i dyrekcją Leopolda Kozłowskiego - dodaje.


POSŁUCHAJ

05:23

Muzyka żydowska. Jaka jest? Marta Bizoń: jej dźwięki są niepowtarzalne (Muzyczna Jedynka)

 

Gdzie błądzą duchy Kazimierza?

Co jest w tej muzyce, która każe nam powracać do tego świata, którego już nie ma? - Odczuwam to na krakowskim Kazimierzu, gdzie pozostały jeszcze te kamieniczki. Tak jak w niektórych piosenkach, ma się wrażenie, że wciąż tam błądzą duchy Kazimierza - twierdzi Marta Bizoń.

- Bardzo lubię takie klimaty. W tej całej muzyce, w tych melodiach, dźwiękach, harmoniach i tekstach, właśnie pobrzmiewa historia tego narodu i ludzi, którzy po prostu sobie żyli na Kazimierzu. Są to historie pełne humoru, ale też wzruszające, przejmujące. Każda z piosenek ma w sobie coś, co wzruszy, rozśmieszy i da do myślenia, ale to przede wszystkim muzyka i dźwięki, które dla mnie są niepowtarzalne - kontynuuje.

Muzyka żydowska zawsze była ogólnoeuropejska. W Krakowie ta międzynarodowość jest jeszcze bardziej słyszalna niż kiedyś. - Mieszkam zaraz obok synagogi na ul. Izaaka i Kupa. Przyzwyczaiłam się już do tego, że słyszę każdy język, słyszę też śpiewy pod synagogą nie tylko w języki jidysz, ale i w każdym innym. Mam wrażenie, że ta muzyka jest uniwersalna i docierająca do wszystkich. Stąd takie połączenie tych narodowości - komentuje Marta Bizoń.

Źródło: Muzeum Krakowa/YouTube

Koncert "Muzyka Żydów Polskich" w Krakowie

Marta Bizoń zaprasza nie tylko na Kazimierz, ale także do Wrocławia, gdzie 27 września w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert "Muzyka Żydów Polskich".

- I to koncert ze wspaniałymi muzykami krakowskimi. Bardzo serdecznie państwa zapraszam. Jeśli tylko będziecie gdzieś w okolicy, to warto przeżyć chwile z tą muzyką. Ona naprawdę nie pozostawia obojętnym - mówi.

W programie koncertu znajdują się utwory o tematyce żydowskiej, które wprowadzą słuchaczy w świat bogatej kultury żydowskiej. Klezmerskie melodie, sentymentalne ballady, pełne energii tańce - wszystko to będzie można usłyszeć podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Na scenie pojawią się: Vadim Brodski (skrzypce), Bente Kahan (wokal), Marta Bizoń (wokal), Mart Mołodyńska-Wheeler (fortepian), Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela), Piotr Lato (klarnet) i Dariusz Świnoga (akordeon).

Zobacz także:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Marta Bizoń

Data emisji: 29.08.2024 r.

Godzina emisji: 18.29

DS/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.