20. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Prof. Maria Pomianowska: to muzyczna wędrówka po świecie

Data publikacji: 30.08.2024 20:50
Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 16:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Künstler aus sechs verschiedenen Ländern sowie Janggu-Trommeln, neapolitanische Musik und afrikanische Semba sind beim 20. Cross Culture Festival 2024 in Polens Hauptstadt zu hören sein.
Künstler aus sechs verschiedenen Ländern sowie Janggu-Trommeln, neapolitanische Musik und afrikanische Semba sind beim 20. Cross Culture Festival 2024 in Polens Hauptstadt zu hören sein., Autor - Marcin Obara/PAP
Festiwal Skrzyżowanie Kultur to prezentacja najciekawszych zjawisk z muzyki i kultury świata, a zarazem jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Przed nami jego 20. edycja. - Te koncerty są jak odkrywanie nowych lądów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Pomianowska.
  • W dniach 13-15 września w Warszawie odbędzie się wyjątkowa, jubileuszowa 20. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
  • Festiwal Skrzyżowanie Kultur to koncerty, ale także warsztaty i panele, na których można zapoznać się ze sztuką i tradycjami wielu regionów.
  • Jakie wydarzenie przygotowano na 20. odsłonę festiwalu?

Czym jest Festiwal Skrzyżowanie Kultur i jak przez te 20 lat się zmieniał? - To święto muzyki w Warszawie, które odbywa się co roku. Myślę, że przed 20. edycją ważniejszym pytaniem jest jednak to, jak zmieniał się festiwal i co jest najważniejsze w jego osiągnięciach? Myślę, że to trwająca 20 lat muzyczna wędrówka po świecie, w którą zabieraliśmy naszą publiczność. W swojej istocie okazała się ona nauką wielokulturowości dla mieszkańców stolicy - komentuje prof. Maria Pomianowska, dyrektora artystyczna festiwalu.

- Zabieraliśmy publiczność na spotkania z super artystami, podziwialiśmy wspólnie inne rytmy, melodie, kanony piękna, barwy dźwięków i często egzotyczne instrumenty, których nikt wcześniej nie widział np. na tej scenie. Koncerty były jak odkrywanie nowych lądów. Uważam, że to wielka sprawa. Z perspektywy ostatnich kilku lat ważne jest też przetrwanie. Po pandemii udało nam się wrócić na muzyczne tory, a nie była to sprawa oczywista. Co więcej, nie straciliśmy naszej wiernej, wspaniałej publiczności, a pozyskaliśmy jeszcze nowych fanów - dodaje rozmówczyni Macieja Szajkowskiego.


POSŁUCHAJ

04:55

20. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Prof. Maria Pomianowska: to muzyczna wędrówka po świecie (Muzyczna Jedynka)

 

Jaki program Festiwalu Skrzyżowanie Kultur?

20. Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dniach 13-15 września w Teatrze Dramatycznym. Jak prezentuje się program?

- Na koncercie inaugurującym 20. edycję festiwalu zabieramy wszystkich do intrygującej Korei na spotkanie z czołową postacią sceny tradycyjnej. Jest to mistrz Duk-soo Kim. Będzie tam sporo rytmu, ekspresyjnych dźwięków, transu z pogranicza muzyki i ciszy, bo na Dalekim Wschodzie muzyka jest też ciszą. Tego samego dnia przenosimy się na Wyspy Zielonego Przylądka, żeby wysłuchać zmysłowej Elidy Almeidy - zapowiada prof. Maria Pomianowska.

Co będzie w sobotę? - Planujemy koncerty młodych artystów z Neapolu. Można powiedzieć, że to nasze odkrycie, Suonno D'Ajere, a po nich gwiazda z Angoli Bonga Kwenda. Najbardziej intrygująco zapowiada się finał z obecnością megagwiazdy Cheikh Lô z Senegalu oraz pochodzącego z Algierii kobiecego kolektywu LEMMA, który śpiewa mistyczne teksty zakonów sufickich - opowiada dalej.

W jubileuszowej edycji odbędą się też warsztaty wirujących derwiszy. Będzie również pokaz japońskiego miecza, który przeprowadzi prawdziwy samuraj. Poza tym można będzie nauczyć się tworzenia kompozycji kwiatowych rodem z Japonii.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiał: Maciej Szajkowski

Gość: prof. Maria Pomianowska (dyrektora artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur)

Data emisji: 30.08.2024 r.

Godzina emisji: 18.31

DS/wmkor

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.