Co motywuje nauczycieli? Pleśniar: to nie powinny być tylko pieniądze

Data publikacji: 03.09.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 13:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Marek Pleśniar podkreślił, że nie mówi się o tym, że w szkołach brakuje również katechetów
Marek Pleśniar podkreślił, że nie mówi się o tym, że w szkołach brakuje również katechetów, Autor - Shutterstock/Sameer Neamah Mahdi
- Nauczyciele są zdemobilizowani i zmęczeni. (...) Narzekamy na brak prawdziwych wyzwań i na brak zachęty do jakiejś nowej jakości - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Rok szkolny 2024/2025 uroczyście rozpoczął się w wielu miejscach w Polsce. Jednak niemalże w każdym województwie szkoły informują o brakach kadrowych. Ratunkiem dla pełnej obsady mają być nadgodziny i zatrudnianie emerytów. Media donoszą, że ostatniego dnia wakacji nadal dostępnych było blisko 15 tys. ofert pracy dla nauczycieli.

Posłuchaj

POSŁUCHAJ

08:36

Marek Pleśniar był gościem Karola Surówki (W samo południe)

Marek Pleśniar ocenił, że warto być nauczycielem, ale "nadal się nie opłaca". Tłumaczył, że ostatnie podwyżki na poziomie 5 proc. nie są wystarczające i mogą być potraktowane jako wyrównanie inflacyjne.

- Dla tej branży oznacza to kłopoty kadrowe na przyszłe lata - przestrzegał. 

Jednocześnie wyliczył, że 15 tys. ofert pracy w skali kraju to ok. 1 tys. na województwo, co oznacza, że spadek jakości kształcenia w szkołach będzie "nieznaczny albo prawie żaden".

Czytaj także:

Gość audycji tłumaczył, że nauczyciele są zdemobilizowani i zmęczeni, ale pieniądze nie są jedynym motywatorem ich działań. - Narzekamy na brak prawdziwych wyzwań i na brak zachęty do jakiejś nowej jakości - podkreślił Pleśniar.

Nowe zasady organizacji lekcji religii

Odnosząc się do bieżących wydarzeń związanych z organizacją zajęć katechezy w szkołach, podkreślił, że liczba uczniów uczęszczających do szkół jest dopiero liczona. - Szczególnie, że też przychodzą do nas dzieci ukraińskie, które też mają prawo wziąć udział w zajęciach, jeżeli są takiej religii, w jakiej akurat organizuje się grupy - zaznaczył dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Przypomniał, że łączenie grup podczas poszczególnych zajęć musi spełniać określone, zapisane normy. Były one dotąd stosowane przy organizacji zajęć z wychowania fizycznego i języków obcych, ale nie lekcji religii. Zwrócił przy tej okazji uwagę na fakt, że "w tej całej sprawie, w ogóle nie mówi się o tym, że nam brakuje katechetów". - Średnio w województwach brakuje w tej chwili około 100 katechetów - dodał.

Czytaj także:

Audycja: W samo południe
Prowadził: Karol Surówka
Gość: Marek Pleśniar (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty)
Data emisji: 3.09.2024
Godzina emisji: 12.18

PR1/st

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.