Kamali Harris udało się odwrócić trend w sondażach. Kiedy kandydatem demokratów był jeszcze Joe Biden, a nie ona, to Donald Trump miał przewagę. - Na pewno te wybory mają hitchcockowy charakter, tzn. najpierw jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Być może możemy jeszcze spodziewać się czegoś więcej - komentuje dr Marek Szopski.
- Mieliśmy pewną katastrofę wizerunkową, podobną do tej, która spotkała Nixona w debacie z Kennedym. Ona wynikała trochę z innych przyczyn, ale niemniej jednak oznaczała, że w gruncie rzeczy nie merytoryka, tylko pewne aspekty osobowościowe [tutaj decydowały - przyp. red.] - dodaje.
Biden i Trump. Jakie są różnice?
Dr Marek Szopski zwraca uwagę na przeciwieństwa Bidena i Trumpa. - Mamy z jednej strony Bidena, człowieka, który wywodzi się z klasy robotniczej, który całe życie spędził w polityce i jest chyba jednym z najbardziej doświadczonych polityków amerykańskich. Z drugiej strony jest człowiek, który odziedziczył fortunę, reprezentuje jak gdyby w pewnym sensie niższe warstwy społeczne. Na dobrą sprawę Trump do polityki wszedł tylnymi drzwiami w sposób taki, który w ogóle nie powinien go predestynować do tej roli - ocenia dr Marek Szopski.
Problem Trumpa z Harris?
Można odnieść wrażenie, że Donald Trump cały czas prowadzi kampanię przeciwko Joe Bidenowi, a nadal nie zaczął jej przeciw Kamali Harris. - Trump i jego ekipa kompletnie się pogubili. Trump, będąc całkowitym narcyzem, nie przypuszczał, że Biden zrezygnuje - mówi dr Marek Szopski.
Donald Trup zarzuca Kamali Harris, że jest bardzo lewicowa. - W zasadzie to jedyne w tej chwili, co pozostało Trumpowi jako argument przeciwko niej - dodaje ekspert.
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
- Co najmniej 47 osób zginęło, a ponad 200 jest rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Połtawę. Ukraińskie władze przekazały, że pociski balistyczne uderzyły w placówkę oświatową i placówkę medyczną. Pojawiają się nieoficjalne informacje, że przynajmniej część ofiar rosyjskiego ataku rakietowego to ukraińscy wojskowi. O szczegółach Paweł Buszko.
- W Izraelu odbywają się potężne protesty przeciwko Benjaminowi Netanjahu. W poniedziałek odbył się sześciogodzinny strajk generalny. Część Izraelczyków próbuje zmusić rząd swojego kraju do tego, żeby zaczął na poważnie negocjować z Hamasem. - Premier Izraela nie robi wystarczająco wiele, by zawrzeć porozumienie z Hamasem - ocenił przywódca USA Joe Biden. Gość: prof. Jarosław Jarząbek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- W Estonii na początku nowego roku szkolnego wdrożona została reforma szkolnictwa zakładająca odejście od praktykowanego przez dekady, w spuściźnie po ZSRR, równoległego nauczania po rosyjsku i całkowite przejście na język estoński. Materiał Kamila Zalewskiego.
- Tunezja to nie tylko wakacyjny cel wielu Polaków i kraj znajdujący się w centrum europejskiego kryzysu imigracyjnego. To także państwo, które do niedawna bardzo mocno odbiegało od stereotypów dotyczących krajów islamskich. Teraz wszystko się zmienia, a kraj zmierza w kierunku rządów autokratycznych. Gość: Mariusz Borkowski, w przeszłości pracował jako korespondent polskich mediów w tej części świata, obecnie jest wykładowcą Collegium Civitas w Warszawie.
- Słynny waleń Hvaldimir, którego od kilku lat podejrzewano, że był wytrenowany przez rosyjskie służby do wykonywania zadań szpiegowskich, został znaleziony martwy u wybrzeży południowej Norwegii. Norwegowie przezywali mierzącego 4,2 m, ważącego 1225 kg ssaka morskiego Hvaldimir, co jest połączeniem norweskiego "hval", oznaczającego walenia, oraz imienia rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Felieton Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Marek Szopski (Uniwersytet Warszawski), prof. Jarosław Jarząbek (Uniwersytet Wrocławski), Mariusz Borkowski (były korespondent polskich mediów w Afryce, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie)
Data emisji: 3.09.2024
Godzina emisji: 17.10
DS/kmp/wmkor