Minister cyfryzacji był pytany o kwestię opłat za aplikacje e-dzienników w szkołach. Opłaty, które wprowadzają operatorzy tych narzędzi, muszą ponosić rodzice.
- Cała reforma, by odpowiednio wdrażać cyfryzację w edukacji, powinna polegać na tym, że państwo jak najbardziej pomaga. Cieszę się, że resort edukacji planuje różne zmiany, które mogłyby służyć wsparciem, by nie trzeba było płacić za e-dzienniczki - powiedział Krzysztof Gawkowski.
Jak dodał, w sprawie cyfrowego ucznia i wsparcia edukacyjnego cyfrowej szkoły jest w stałym kontakcie z Barbarą Nowacką, szefową MEN.
Możliwa rządowa aplikacja
Gość audycji pytany o to, czy aplikacje do e-dzienników prywatnych przedsiębiorstw nie powinny być zastąpione rządową aplikacją, odpowiedział, że "byłoby to lepsze" rozwiązanie. - Mówiliśmy o tym z ministrą Nowacką kilka miesięcy temu. To nie jest rozwiązanie, które można wdrożyć z dnia na dzień, różne szkoły i jednostki z różnych programów korzystają - powiedział Gawkowski.
- To program planowany i dobrze widziany przez nauczycieli, uczniów i samych rodziców, ale jesteśmy w procesie - zaznaczył. Dodał, że o biegu sprawy "będą decydowały najbliższe miesiące".
Koniec bezpłatnego dostępu
W sierpniu spółka, która jest operatorem jednego z dostępnych w polskich szkołach dzienników elektronicznych, poinformowała, że od 1 listopada br. kończy się "bezpłatny, testowy dostęp" do niektórych funkcji aplikacji mobilnej eduVULCAN. Od tego momentu jednorazowa opłata za dostęp do funkcjonalności rozszerzonych do końca bieżącego roku szkolnego będzie wynosiła 37,94 zł.
Obowiązujący w szkołach e-dziennik jest głównym kanałem komunikacyjnym nauczycieli z rodzicami. Obecnie platformy szkolne są jednak obsługiwane wyłącznie przez prywatne firmy, a ich głównym celem jest zysk.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Sylwia Białek
Gość: Krzysztof Gawkowski (wicepremier, minister cyfryzacji)
Data emisji: 05.09.2024
Godzina emisji: 7.15
pg/PR1/pap/wmkor