"Świat według Ludwiki". Niemcy - największy kraj UE i nasz najbliższy sąsiad

Data publikacji: 08.09.2024 18:00
Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 18:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ludwika Włodek oraz Katarzyna Sokołowska
Ludwika Włodek oraz Katarzyna Sokołowska, Autor - PR
Kraj wielkiej kultury, pełen zabytków i różnorodny krajobrazowo. Mimo to Niemcy nie są oczywistym wyborem turystycznym dla Polaków. Traktujemy ten kraj tranzytowo. Czas to zmienić. Pomogła w tym Katarzyna Sokołowska, znawczyni Niemiec, wieloletnia dyrektorka Instytutu Polskiego, najpierw w Lipsku, potem w Düsseldorfie. 

POSŁUCHAJ

27:33

"Świat według Ludwiki". Niemcy - największy kraj UE i nasz najbliższy sąsiad (Jedynka)

 

Audycja "Świat według Ludwiki" jest zarówno dla tych, którzy uwielbiają jeździć i szukają inspiracji, jak i dla tych, którzy wolą eksplorować świat, przysłuchując się opowieściom innych.

Ludwika Włodek, razem z zaproszonymi do rozmowy gośćmi, opowiada o podróżach do miejsc, które nie są najbardziej oczywistym celem wakacyjnych wycieczek, ale które na zawsze zapadają w pamięci odwiedzających je turystów.

Nie tylko przywołuje anegdoty, przygody i mrożące krew w żyłach opowieści, ale także dostarcza potężną dawkę wiedzy o sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej wielu krajów.

W poprzednich audycjach z cyklu:

Algieria: co to jest za kraj? Dlaczego warto do niego pojechać? Jakie skarby kryje? Gość: Pióra Klinger, sinolożka, podróżniczka.

Gruzja: politycznie, obyczajowo i turystycznie. Gość: Stasia Budzisz, niezależna reporterka.

Chorwacja: Jakiej muzyki słuchali Chorwaci tuż przed rozpadem Jugosławii? Co dzieli chorwacką scenę polityczną? Czy bałkański maczyzm ogranicza prawa współczesnych Chorwatek? A także co warto zobaczyć po drodze nad morze i czym różnią się chorwackie regiony? Gość: Aleksandra Wojtaszek, bałkanistka i tłumaczka, autorka książki "Fjaka".

Kolumbia: nie tylko kawa i kokaina. Gość: Maciej Wesołowski, reportażysta, autor książki "Cafe Macondo", wieloletni redaktor "National Geographic".

Kazachstan: o historii, położeniu, podróżach przez step, fascynującej przyrodzie, regionalnym zróżnicowaniu, dziedzictwie Złotej Ordy, wieżowcach Astany i kazachskiej Polonii, rozmawialiśmy z reporterem i analitykiem Wojciechem Góreckim.

Litwa: kraj dla Polaków tyle bliski, co mało znany. Opowiedzieliśmy, czym żyje litewska młodzież, a także dlaczego Wilno to nie tylko Cmentarz na Rossie i Ostra Brama. Gość: Dominik Wilczewski, autor książki "Litwa po litewsku".

Argentyna: o tamtejszej miłości do piłki nożnej i jej związkach z nacjonalizmem, o podróżowaniu po Patagonii i o tym, czym żyją argentyńscy pisarze. A także o podziałach społecznych, traumach z przeszłości, nowym prezydencie i nocnym życiu Buenos Aires. Gość: Barbara Jaroszuk, argentynistka i tłumaczka.

Indie: o swojej trudnej miłości do tego kraju opowiedziała pisarka i menedżerka kultury, Paulina Wilk. Porozmawialiśmy o urokach Kalkuty i Radżastanu, o trudnych podróżach do Ladaku, indyjskiej inteligencji, zmianach politycznych, wyspie tygrysów i oczywiście o Bollywood.

Kenia: Konrad Piskała Kenię odwiedza od ponad 20 lat. Kiedy pierwszy raz leciał do Nairobi, spodziewał się ujrzeć stada dzikich zwierząt na sawannie, zobaczył dzieci ulicy. Dziś stolica Kenii wygląda już inaczej. W audycji o kenijskich kontrastach, walce z kolonialnym dziedzictwem, rozwoju turystyki, zmianach klimatycznych, chińskich i amerykańskich interesach w tym kraju, nadziejach i obawach Kenijczyków.



Audycji można wysłuchać TUTAJ

Na audycję "Świat według Ludwiki" w niedzielę (8.09) po godz. 16.00 zaprosiła Ludwika Włodek.

kk/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.