Woda pitna podczas powodzi
W sprawie wody pitnej Główny Inspektorat Sanitarny jasno informuje, że najlepiej jest pić wodę butelkowaną. - Pamiętajmy, że bez jedzenia człowiek może wytrzymać około 40-45 dni, podczas kiedy bez picia to są 3-4 dni, więc nawodnienie jest szalenie ważne. Tej wody pitnej podczas powodzi może brakować. Dobrym źródłem pitnej wody jest woda butelkowana bądź woda dostarczana przez zespoły ratownicze - mówi w "Eurece" dr Janusz Krupa, lekarz rodzinny, prezes Instytutu Człowieka Świadomego. - Ona jest specjalnie przygotowana, żadna inna woda nie zapewnia bezpiecznego nawodnienia organizmu, i o tym musimy pamiętać - zaznacza.
Zarazki w wodzie śmiertelnym zagrożeniem
Poważnym zagrożeniem w czasie powodzi, oprócz skażenia chemicznego, ponieważ zalane są stacje benzynowe i zakłady chemiczne, jest to, co trafia do wody. - W tzw. kanalizacji, czyli w ściekach bytowych, możemy znaleźć prawie każdą bakterię. [...] Zarazki, które dostały się do wody powodziowej - one są wszędzie. Ta woda się rozlewa bardzo szeroko, mamy z nią kontakt poprzez skórę - podkreśla gość Jedynki. - O ile plamy ropy będą widoczne i tak jak niektóre chemikalia można je wyczuć, o tyle zarazki są niewidoczne kompletnie, a ich jest bardzo dużo i niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie - wyjaśnia ekspert.
Choroby prowadzące do zagrożenia życia
Jak podkreśla dr Janusz Krupa, najbardziej się obawiamy duru brzusznego. - Jest to choroba rzadka w Polsce, ale to w normalnej sytuacji, kiedy jest sucho. Z chwilą wystąpienia powodzi ryzyko kontaktu z salmonellą, która powoduje dur brzuszny, jest o wiele wyższe - zwraca uwagę. - Razem ze wszystkimi fekaliami, odpadami z kanalizacji, znajdziemy bakterie E. coli, pałeczki Shigella, możemy znaleźć też laseczki tężca. Te wszystkie bakterie mogą powodować bardzo poważne objawy chorobowe, a one wcale nie muszą wystąpić w ciągu jednego czy dwóch dni po kontakcie z patogenem, mogą się pojawić od 7 do 14 dni - dodaje.
Czytaj więcej:
Dzięki działającej całą dobę infolinii - 800 190 590 - można uzyskać informację o dostępnej pomocy zdrowotnej.
Prezes NFZ Filip Nowak podpisał zarządzenie umożliwiające skorzystanie z pomocy dowolnego lekarza na terenie kraju. Warto wiedzieć, że farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta.
Powiatowe stacje sanitarne całą dobę dyżurują pod telefonem alarmowym. Przyjmują zgłoszenia o zanieczyszczeniach oraz udzielają informacji o przydatności wody do spożycia na danym terenie.
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.
Poza tym w audycji:
Z nowotworami głowy i szyi można wygrać
W "Eurece" opowieść pacjenta, który walczył z rakiem języka. Leczenie, operacja z częściową resekcją języka i rehabilitacja zakończyła się sukcesem. Mężczyzna nowe życie zawdzięcza uporowi żony, która mobilizowała go do pokonania choroby. Dziś normalnie mówi. Nikt nawet nie wie, przez jakie przeszedł piekło.
O nowotworach, nowych metodach terapeutycznych i o roli edukacji w walce z rakiem w czasie 12. edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi (16-21 września) opowiedział prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński - otolaryngolog, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: dr Janusz Krupa (lekarz rodzinny, prezes Instytutu Człowieka Świadomego), dr hab. n. med. Wojciech Golusiński (otolaryngolog)
Data emisji: 19.09.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor
Woda powodziowa. Jakie niesie ze sobą zagrożenie epidemiczne? - Jedynka - polskieradio.pl