"Moja i twoja nadzieja" w nowej wersji. Zbigniew Hołdys: ludziom potrzebne są nadzieja i wiara

Data publikacji: 27.09.2024 09:20
Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 16:39
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
W ramach akcji #RazemDlaWas, wspieranej przez Polskie Radio, powstała nowa wersja kultowej "Mojej i twojej nadziei". Utwór i teledysk zostały nagrane w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Utwór wybrzmiał na antenach Polskiego Radia. Zapraszamy do słuchania. Zobacz także klip do nowej wersji piosenki, który zrealizowała Telewizja Polska. 

Premiera nowej wersji utworu "Moja i twoja nadzieja" odbyła się w czwartek (26 września) jednocześnie w Telewizji Polskiej oraz na antenach wszystkich największych stacji radiowych w Polsce. Polskie Radio wyemitowało piosenkę w Jedynce, Trójce, Czwórce, Polskim Radiu 24 oraz w Polskim Radiu dla Ukrainy. Po premierze nagranie jest regularnie emitowane na wszystkich antenach Polskiego Radia, co pozwoli na utrzymanie uwagi słuchaczy na tej ważnej inicjatywie i wzmocni kampanię pomocową. 

POSŁUCHAJ

05:28

"Moja i Twoja nadzieja" nagrana w 2024 roku w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej - na rzecz powodzian z południowego zachodu Polski.

 

Zbigniew Hołdys: jedna z najpiękniejszych piosenek

- To chyba jedyne, co mogą zrobić artyści. Teoretycznie mogliby zakasać rękawy, pojechać na miejsce i nosić worki z piaskiem, ale zawsze będę się zastanawiał, co jest bardziej skuteczne, czy bardziej potrzebne. Lekarze powinni leczyć, strażacy powinni robić to, co potrafią najlepiej, czyli wypompowywać wodę, ratować ludzi i zwierzęta. My możemy zaśpiewać zaapelować do ludzi, żeby uwierzyli nam, że my po prostu się tym przejmujemy - mówi Zbigniew Hołdys w Programie 1 Polskiego Radia. - Ludziom potrzebne są nadzieja i wiara. Ta siła muzyki to coś, na co liczymy, co zwróci uwagę na dramat ludzi - podkreśla rozmówca Marii Szabłowskiej. - "Moja i twoja nadzieja" to jedna z najpiękniejszych polskich piosenek w historii - dodaje. 

Wiktor Dyduła ocenia z kolei, że utwór ten stał się symbolem jedności, symbolem walki z żywiołem i tego, że Polacy w takich trudnych chwilach zawsze potrafią się zebrać, skrzyknąć i każdy sobie pomaga. - Każdy, na tyle, na ile potrafi, niesie pomoc potrzebującym. To jest niesamowite i z tego jestem niesamowicie dumny, z tego, że jestem Polakiem. Bardzo się cieszę, że mogę być tego częścią, to jest niesamowita sprawa - zaznacza artysta. 

- Jestem poruszona, że mogę wziąć udział w tak fantastycznym projekcie, i mam nadzieję, że podobnie jak w 1997 roku i w tym roku ta piosenka przełoży się na realną pomoc dla powodzian. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam wziąć udział w tym nagraniu. To było jedno z najbardziej poruszających wydarzeń w moim życiu - mówi w radiowej Jedynce Anna Wyszkoni. 

POSŁUCHAJ

23:31

Maria Szabłowska rozmawia ze Zbigniewem Hołdysem, Wiktorem Dydułą, Anną Wyszkoni, Andrzejem Piasecznym oraz Patrycją Markowską (Audycja specjalna/Jedynka)

Andrzej Piaseczny: górę niech weźmie nadzieja 

Andrzej Piaseczny mówi Marii Szabłowskiej, że chciałby, aby górę wzięła nadzieja. - Nieuniknione są refleksje, że może powinniśmy zrobić więcej w tych minionych latach, ale nie jest to czas, żeby szukać winnych i wskazywać palcem. To jest czas, kiedy musimy pokazać tę naszą słynną polską jedność - podkreśla. - Piosenka może da troszkę nadziei nie tylko na to, że jesteśmy w stanie pokonać ten chwilowy stan, ale zrobić coś więcej, żeby za kolejne 30 lat, albo - nie daj Boże - wcześniej, nie trzeba było tej piosenki nagrywać ponownie - dodaje. 

- Jestem dumna, że mamy takie hymny w Polsce jak "Moja i twoja nadzieja". Nie wyobrażam sobie zaśpiewać innego utworu przy okazji pomocy i tej zbiórki. To budzi we mnie ogromny sentyment, bo pamiętam, jak tata nagrywał ten utwór w 1997 roku i byłam z nim wtedy, bo zawsze błagałam, żeby mnie zabierał w takie miejsca. Pamiętam, jak sobie obiecywałam, że kiedy dorosnę, to ja zaśpiewam taką piosenkę z innymi artystami i będziemy pomagać. Szkoda, że ta tragedia się powtarza i to jest coś, co łamie serce, natomiast to uczucie, że można dać taką cegiełkę od siebie, jest bardzo cenne - mówi Patrycja Markowska.

"Moja i twoja nadzieja" nie po raz pierwszy w słusznej sprawie 

"Moja i twoja Nadzieja" trafiła na debiutancki album grupy Hey - "Fire" - w 1993 roku. Słowa napisała Katarzyna Nosowska, muzykę skomponował Piotr Banach; gościnnie wystąpiła w utworze Edyta Bartosiewicz. Cztery lata później piosenkę nagrano ponownie, z udziałem gwiazd, jako singiel charytatywny dla ofiar powodzi. 27 lat od tego wydarzenia utwór i teledysk nagrano ponownie, w udostępnionym przez Program 3 Polskiego Radia Studiu im. Agnieszki Osieckiej. 

W powstanie nowej wersji piosenki zaangażowało się ponad 30 artystów: Kasia NosowskaEdyta BartosiewiczKamil Bednarek, Tomson i BaronMela KotelukNatalia SzroederNatalia PrzybyszDimon (Lao Che)Sebastian Karpiel-BułeckaBłażej KrólTomek MakowieckiAnia Wyszkoni, Patrycja MarkowskaTomek OrganekBovskaBela KomoszyńskaKayahRoman OsicaNatalia Kukulska,  Andrzej PiasecznyGosia OstrowskaNatalia Niemen, Kasia KowalskaZbigniew Hołdys, a także Arek KłusowskiKathiaOskar CymsWiktor DydułaMeek, Oh Why?ZaliaDawid TyszkowskiRubensBarbara WrońskaPiotr Zioła.


Nowa wersja "Mojej i twojej nadziei" ponownie wspiera akcję pomocową dla powodzian - tym razem kampanię #RazemDlaWas, którą organizuje Telewizja Polska przy wsparciu Polskiego Radia i Grupy Polska Press. Jak podkreśla Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia - to nagranie to kolejna okazja, by pomóc osobom zmagającym się ze skutkami żywiołu. - Podobnie jak tysiące Polaków, nie chcemy ustawać w niesieniu pomocy i wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć więcej - mówi szef Polskiego Radia. 

Polscy artyści podczas nagrania nowej wersji utworu "Moja i Twoja nadzieja". Polscy artyści podczas nagrania nowej wersji utworu "Moja i twoja nadzieja".

#RazemDlaWas także w Polskim Radiu

Akcja #RazemDlaWas to wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej, do której przyłączyło się Polskie Radio oraz Polska Press Grupa. Celem jest wsparcie ofiar powodzi. W ramach działań zbierane są fundusze na konto Fundacji TVP oraz dary rzeczowe, które można przekazywać do siedzib Telewizji Polskiej na terenie całej Polski. Inicjatywie towarzyszą również wydarzenia kulturalne, takie jak koncert światowej sławy skrzypka Shunske Sato z towarzyszeniem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wszelkie zebrane środki trafią do najbardziej poszkodowanych regionów.

- Historia muzyki to jest także historia takich pięknych zrywów, które łączą muzykę z pięknymi celami. Artyści szybko się zorientowali, że poprzez swoją popularność i wpływ, jaki mają na ludzi, mogą zachęcić bądź zwrócić uwagę na pewne idee - mówi dyrektorka-redaktorka naczelna Trójki Agnieszka Szydłowska. - I w Polsce także mamy taką tradycję. Nie mówiąc już o tym, że ten utwór w 1997 roku już raz został wykorzystany do tego, byśmy zwrócili uwagę na poszkodowanych przez wielką powódź tamtego roku – przypomina. 

Czytaj także: 

- To duże szczęście być tutaj ze wszystkimi koleżankami i kolegami. Przykro mi bardzo, że z takiego powodu, ponownie, ale cieszę się, że tu jestem - mówi Katarzyna Nosowska. - Ta piosenka ma w sobie moc i prostotę: tekst i melodia są ze sobą idealnie połączone, wszystkie emocje idealnie się ze sobą przeplatają. Spotykamy się tutaj jako ludzie, którzy chcą wspierać duchem, ale także wspierać zbiórkę pieniędzy, bo taki jest cel - mówi z kolei Bovska.  

Katarzyna Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Natalia Przybysz, Patrycja Markowska, Kayah, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Natalia Niemen, Kasia Kowalska - to tylko niektórzy artyści spośród wszystkich,. którzy wzięli udział w akcji #RazemDlaWas Katarzyna Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Natalia Przybysz, Patrycja Markowska, Kayah, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Natalia Niemen, Kasia Kowalska - to tylko niektórzy artyści spośród wszystkich, którzy wzięli udział w akcji #RazemDlaWas

Czytaj także:


ZOBACZ, JAK PRZEBIEGAŁY PRACE NAD NAGRYWANIEM UTWORU I TWORZENIEM TELEDYSKU: 

 

Wszystkie strony zaangażowane w produkcję teledysku, w tym firmy z branży medialnej i produkcyjnej, zrezygnowały ze swoich wynagrodzeń i działają całkowicie charytatywnie.

 


  • Partnerami Telewizji Polskiej w akcji #RazemDlaWas są Polskie Radio i Polska Press Grupa.
  • Akcję #RazemDlaWas wspierają największe ogólnopolskie rozgłośnie radiowe: Polskie Radio, RMF FM, Radio ZET, Radio Eska i Eska 2, które zaangażowały się w promocję piosenki i pomoc ofiarom powodzi.
  • Spoty informacyjne #RazemDlaWas emitowane są na antenach Polskiego Radia.

Mela Koteluk (w środku), Wiktor Dyduła (z lewej) oraz Tomek Makowiecki (z prawej) podczas nagrania nowej wersji utworu "Moja i Twoja nadzieja". Mela Koteluk (w środku), Wiktor Dyduła (z lewej) oraz Tomek Makowiecki (z prawej) podczas nagrania nowej wersji utworu "Moja i twoja nadzieja".

Gdzie dostarczać pomoc?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało adresy magazynów, do których można dostarczyć pomoc dla powodzian. Mieszczą się one we Wrocławiu, w Wałbrzychu i Kłodzku.

RCB opublikowało na swojej stronie internetowej następujące adresy magazynów:

  • Wrocław - Dolnośląskie Centrum Druku 3D przy ul. Tynieckiej 2. Nr tel.: 508 256 535
  • Wałbrzych - ul. Villardczyków 17. Nr tel.: 505 894 830
  • Kłodzko - Twierdza Kłodzka przy ul. Nowy Świat. Nr tel.: 885 987 001

Dostarczanie pomocy pod jeden z powyższych adresów usprawni działania służb, odciąży drogi i zapewni lepszy przepływ pomocy.

Pieniądze można wpłacać na konto Fundacji TVP. Wszystkie środki trafią bezpośrednio do tych miast, w których powódź wyrządziła największe szkody. 

Fundacja TVP
ul. J.P. Woronicza 17
00-999 Warszawa
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
46 1030 1508 0000 0008 2276 1001
z dopiskiem Razem dla Was

Najpotrzebniejsze przedmioty można zostawiać w ośrodkach regionalnych i siedzibie głównej TVP przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie (budynek B).

Adresy regionalne:

  • Białystok - ul. św. Rocha 3 (Centrum Aktywności Społecznej)
  • Bydgoszcz - ul. Kujawska 7
  • Gdańsk - ul. Czyżewskiego 42
  • Gorzów Wielkopolski - ul. Kombatantów 34
  • Katowice - ul. Telewizyjna 1
  • Kielce - plac Moniuszki 2B
  • Kraków - ul. Krzemionki 30
  • Lublin - ul. Raabego 2
  • Łódź - ul. Narutowicza 13
  • Olsztyn - ul. Gietkowska 9E (Magazyn Żywności)
  • Opole - ul. ks. Pawła Buhla 15 (Magazyn Caritas)
  • Poznań - ul. Serafitek 8
  • Rzeszów - ul. Kopisto 6
  • Szczecin - ul. Szafera 3/5/7 (Netto Arena)
  • Wrocław - ul. Karkonoska 8

Najbardziej potrzebne przedmioty to:

  • woda pitna w butelkach;
  • suchy prowiant: produkty zamknięte, niepsujące się, które nie wymagają specjalnego przechowywania, z długim terminem ważności (konserwy, puszki, pasztety, dżemy, olej, mąka, cukier, kasza, makaron, ryż, płatki śniadaniowe, kawa, herbata);
  • produkty żywnościowe dla dzieci (słoiczki, kaszki, mleko w proszku);
  • środki czystości oraz higieny osobistej (płyny do mycia naczyń i powierzchni, proszki, kapsułki do prania, ścierki, tampony, podpaski, mydło, żele, szampony, pasta do zębów);
  • karma dla zwierząt w hermetycznych opakowaniach;
  • latarki, baterie i powerbanki;
  • osuszacze, agregaty prądotwórcze;
  • łopaty, taczki, gumowce.
Polscy artyści podczas nagrywania hymnu zbiórki charytatywnej akcji #RazemDlaWas w studiu Polskiego Radia Polscy artyści podczas nagrywania hymnu zbiórki charytatywnej akcji #RazemDlaWas w studiu Polskiego Radia

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadziła: Maria Szabłowska 

Goście: Zbigniew Hołdys, Wiktor Dyduła, Anna Wyszkoni, Andrzej Piaseczny, Patrycja Markowska

Data emisji: 26.09.2024 

Godzina emisji: 20.10

kh/kmp

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.