Jak powstała książka "W poszukiwaniu lepszego świata"?
"W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" to szansa zapoznania się z sylwetkami badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe, których łączyła pasja badawcza i dociekliwość w poznawaniu otaczającego świata. Znaleźli się tu Mikołaj Kopernik, Ignacy Łukasiewicz, Stefan Banach, ale także naukowcy mniej rozpoznawalni, przedwcześnie zmarli. To wyjątkowa publikacja, na którą pomysł zrodził się w związku z zagranicznymi delegacjami pojawiającymi się w Polsce.
Długo szukano pomysłu na upominek dla przybywających naukowców, noblistów i koronowanych głów. - Nie mogłam znaleźć takiego prezentu, w związku z czym stwierdziłam, że sami zrobimy coś co będzie najlepiej opowiadało o naszych wybitnych postaciach. Dodatkową inspiracją była broszurka, w której Estońska Akademia Nauk prezentowała swoje wynalazki. To mnie zainspirowało, choć my postanowiliśmy skupić się na ludziach - tłumaczy dr Anna Plater-Zyberk.
Kto współtworzył publikację
Na uwagę zasługuje już warstwa artystyczna książki. - Agata Nowicka jest autorką ilustracji, przepięknych portretów. Anna Piwowar zrobiła natomiast grafikę, okładkę i skład. Przyznam szczerze, byłam zaskoczona jak pięknie dziewczyny zrobiły tę książkę - przyznaje rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego. Same sylwetki to swoiste eseje napisane przez uznanych literatów. Na liście znaleźli się Maciej Hen, Stefan Chwin, Wojciech Nowicki, Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Andrzej Muszyński, Mikołaj Łoziński czy Inga Iwasiów.
Czytaj też:
Od Kopernika po Kołakowskiego
Dobór akurat tej konkretnej dwudziestki polskich badaczy nie był prosty. To zaledwie jedna z propozycji spojrzenia na dorobek polskiej nauki. - Chcieliśmy, żeby to były postaci reprezentujące różne epoki. Zaczynamy od Mikołaja Kopernika, a kończymy na Leszku Kołakowskim. Chcieliśmy uwzględnić zarówno mężczyzn jak i kobiety. Chcieliśmy również, żeby pojawiły się różne dziedziny - wylicza dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą Polskiej Akademii Nauk.
Z całością można zapoznać się TUTAJ.
W audycji również:
Uczestnicy będą mogli podziwiać produkcje przygotowane przez specjalistów ze Szczecina, Zielonej Góry, Olsztyna, Niepołomic i Łodzi. Ponadto w niedzielę planetarium zaprasza na polską premierę filmu „The Stellars”, stworzonego przez producenta Creative Planet, znanego m.in. z seansu „Explore”. Nowa produkcja jest skierowana do młodszej widowni.
Gość: Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Anna Plater-Zyberk (dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą Polskiej Akademii Nauk), Jarosław Juszkiewicz (rzecznik prasowy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie)
Data emisji: 27.09.2024 r
Godzina emisji: 19.30
mg
"W poszukiwaniu lepszego świata". PAN prezentuje dwadzieścia sylwetek polskich badaczy - Jedynka - polskieradio.pl