Jak rozpoznać, że ktoś jest ofiarą przemocy? Podpowiada ekspertka

Data publikacji: 02.10.2024 12:00
Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 14:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przemoc może być nie tylko fizyczna, ale również psychiczna
Przemoc może być nie tylko fizyczna, ale również psychiczna, Autor - Dikushin Dmitry/shutterstock
Przemoc ma różne oblicza. Kiedy widać siniaki, bardzo łatwo ją rozpoznać. Inaczej jest w przypadku przemocy psychicznej, kiedy na ciele nie ma żadnych śladów. - Ofiara przemocy jest zmanipulowana i zaczyna myśleć, że doświadczaniu przemocy jest winna ona sama - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Gorbacka-Walkowiak, psycholog i psychoterapeutka.

Która przemoc jest tak naprawdę gorsza: ta, którą widać, czy ta, która nie jest widoczna dla innych osób? - Łatwiej jest zareagować na tę, którą widać, ponieważ łatwiej jest ją udowodnić. Natomiast przemoc psychiczna czy emocjonalna, taka trochę w białych rękawiczkach, jest bardzo trudna do udowodnienia. Bardzo często dzieje się tak, że ofiara przemocy jest zmanipulowana i ostatecznie zaczyna myśleć, że doświadczanie przemocy jest winą jej samej  - wyjaśnia Karolina Gorbacka-Walkowiak.


POSŁUCHAJ

09:04

Jak rozpoznać, że ktoś jest ofiarą przemocy? Podpowiada ekspertka (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Zdarza się nawet, że oprawca doprowadza do sytuacji, kiedy mówi do swojej ofiary: "Widzisz, jak zachowałaś/eś się? To ty mnie do tego doprowadziłaś/eś. Gdybyś zachowywał/a się inaczej, to ja bym się tak nie zachował. To twoja wina". - To jest przerzucanie odpowiedzialności - twierdzi psycholog.

Jakie są rodzaje przemocy?

Jak zauważa Karolina Gorbacka-Walkowiak, wyróżniamy m.in. przemoc psychiczną, emocjonalną, ekonomiczną i seksualną.

- Przemoc psychiczna to znęcanie się, wyśmiewanie, krytykowanie, podważanie, unieważnianie emocji, krzyczenie na siebie - mówi ekspertka.

Z kolei jak działa przemoc ekonomiczna? - Na zasadzie: "ja zarabiam więcej, więc mi się więcej należy, a tobie należy się mniej". To także uniemożliwianie drugiej osobie zarabiania pieniędzy czy zabieranie wypłaty bądź niedzielenie się wypłatą - tłumaczy Karolina Gorbacka-Walkowiak. Przemoc ekonomiczną wyróżnia się również wtedy, kiedy ta osoba, która przynosi pieniądze do domu, sama decyduje, na co może je wydać druga osoba.

- Pomoc seksualna to zmuszanie do współżycia. Na ślubnym kobiercu ślubujemy sobie miłość, wierność, uczciwość małżeńską, a nie to, że "możesz robić z moim ciałem to, co chcesz, aż do śmierci". To jest uregulowane prawnie jako przemoc - dodaje.

Jak pomóc osobie, która może doświadczać przemocy?

Ofiary przemocy ekonomicznej czy seksualnej często wstydzą się przyznać do tego, czego doświadczają. - To bardzo długa praca nad tym, żeby osoba, która doświadcza tego rodzaju przemocy, zrozumiała, że jest to przemoc i zrozumiała, że to nie jest jej wina. Jeżeli to zrozumie, wtedy nabiera siły - mówi Karolina Gorbacka-Walkowiak.

Zdarza się, że przyjaciółka czy ktoś bliski umawia taką osobę na wizytę u psychologa. - Bywa też tak, że osoba przychodzi, bo nie radzi sobie ze swoimi emocjami, a często przychodzi i mówi, że ma problem z przemocą, bo jest agresywna. Jak zaczynamy o tym rozmawiać, to okazuje się, że jest trochę na odwrót. Zdarza się, że w związkach dochodzi do takiej manipulacji emocjonalnej - wyjaśnia psycholog.

Jeżeli czujemy, że w naszym otoczeniu może być osoba, która jest ofiarą przemocy, to jak możemy pomóc? - Należy być dla niej i dać jej informację, że kiedy tylko potrzebuje, to może dzwonić. Poza tym sprawdzajmy i sami dzwońmy do tej osoby. Zachęcajmy, żeby zgłosiła się po pomoc: do centrum interwencji kryzysowej czy na psychoterapię - podpowiada Karolina Gorbacka-Walkowiak.
W przypadku przemocy fizycznej warto powiadomić policję czy ośrodek pomocy społecznej.

Zobacz także:

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Karolina Gorbacka-Walkowiak (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 2.10.2024

Godziny emisji: 9.34

DS/kmp

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.