"Piękno i smutek". Wielopoziomowa opowieść o sztuce i miłości

Data publikacji: 03.10.2024 12:16
Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 14:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Piękno i smutek" to poruszająca opowieść autorstwa japońskiego noblisty
"Piękno i smutek" to poruszająca opowieść autorstwa japońskiego noblisty, Autor - Sean Pavone/Shutterstock
"Piękno i smutek" to książka autorstwa japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty. W warstwie fabularnej mamy do czynienia z historią znanego pisarza, który po latach kontaktuje się ze swoją dawną, porzuconą w młodości dziewczyną, teraz rozpoznawalną malarką, mieszkającą ze swoją uczennicą  przy świątyni w Kioto. Napisana w roku 1963 roku powieść Kawabaty po raz pierwszy ukazuje się po polsku.

O czym jest powieść "Piękno i smutek"?

"Piękno i smutek" to powieść napisana w roku 1963 przez Yasunariego Kawabatę. Na polski rynek wydawniczy trafiła w maju tego roku, a za tłumaczenie odpowiada Katarzyna Sonnenberg-Musiał. Mamy tu do czynienia ze skomplikowaną historią miłosno-erotyczno-artystyczną. - Dla mnie był to utwór przede wszystkim o sztuce, o tworzeniu, o procesie pisania. To utwór o tym, jak sztuka się wyraża i jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi jej gałęziami - wskazuje Katarzyna Sonnenberg-Musiał. 

Dodaje jednocześnie, że poziomów tej historii jest zdecydowanie więcej, a szczególnie przejmująco jawi się z pewnością podjęcie tematu straty. - To m.in. strata miłości, która po latach owocuje bardzo pogłębioną refleksją na temat tego, czy tęsknota dotyczy czegoś rzeczywistego czy może ideału. Na ile pamięć idealizuje to, co było? Pojawiają się tu więc również tematy filozoficzne - analizuje gość Jedynki w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk.  


POSŁUCHAJ

23:53

"Piękno i smutek". Wielopoziomowa opowieść o sztuce i miłości (Moje książki/Jedynka)

 

Czytaj też:

Czym jest piękno?

W relacji miłosno-erotycznej znajduje się tu aż pięć osób. Poza pisarzem i jego dawną miłością są to również uczennica malarki, żona i syn pisarza. Prowadząca zwraca jednak uwagę, że przedstawione jest to w sposób momentami brutalny, a zarazem ciekawy i subtelny. - Dla Kawabaty cielesność jest bardzo ważną przestrzenią wyrazu. To kanwa, na której on próbuje definiować, czym jest piękno, a czym nie jest - podkreśla tłumaczka. 

Poczuć tradycyjną Japonię

"Piękno i smutek" to powieść pokazująca tradycyjne odcienie japońskiej kultury. - Kawabata sam tego wytchnienia w dawnej Japonii szukał. Jego twórczość powojenna to jest szukanie japońskiego patosu dawnych czasów. (...) Nie bez powodu głównym miejscem wydarzeń w tej powieści jest Kioto, czyli miasto niezniszczone przez wojnę i też stosunkowo mało dotknięte amerykanizacją - podsumowuje Katarzyna Sonnenberg-Musiał. 

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Andrzej Dybczak (etnolog, pisarz, podróżnik, laureat Nagrody Kościelskich, autor książki "Las duchów"), Katarzyna Sonnenberg-Musiał

Data emisji: 2.10.2024 r.

Godzina emisji: 23.10

mg/kmp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.