Jak podkreśliła w audycji "Blisko, coraz bliżej" Edyta Wojtasińska, założycielka Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce, która wraz z mężem prowadzi Dom Rodzinny w Żabcach, miejsce każdego dziecka jest w rodzinie, dlatego że rodzina jest naturalnym środowiskiem, w którym to dziecko ma szansę się rzeczywiście rozwinąć.
- To, czego nie da najlepiej funkcjonująca, z najlepszymi specjalistami, placówka, to możliwość nawiązania głębokiej relacji, głębokiej więzi. To ta więź jest lecząca, w momencie, kiedy dorośli zawiedli już dziecko, kiedy dziecko nie może być wśród swoich najbliższych. Ono ciągle potrzebuje człowieka, któremu będzie mogło zaufać, który stanie za nim murem, będzie przy nim w dzień i w nocy - podkreśliła.
To są dla mnie najpiękniejsze momenty
Magdalena Różczka - aktorka, założycielka Fundacji Ukochani, twórczyni filmu fabularnego "1800 gramów", autorka serii książek o pieczy zastępczej - wskazała w radiowej Jedynce, że dzieci, które przenoszą się z pieczy zastępczej do domu momentalnie zaczynają się rozwijać, robić kolejne skoki rozwojowe.
- Dziecko, o którym mówiono, że nie będzie mogło chodzić, nagle zaczyna stawiać pierwsze kroki, bo widzi miłość w oczach osoby, która wyciąga do niego ręce. To są dla mnie najpiękniejsze momenty, które udowadniają mi, że warto robić to, co robimy, że warto wspierać rodziców zastępczych - zaznaczyła.
Czytaj także:
Jak zostać rodzicem zastępczym?
Rodzina zastępcza jest jedną z form rodzinnej pieczy zastępczej nad dziećmi pozbawionymi częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej. Rodzicami zastępczymi może zostać małżeństwo, ale także osoba samotna (nie ma limitu wieku). W tym celu należy zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To w tego rodzaju placówkach udzielane są wszystkie niezbędne informacje.
Na rodzinę zastępczą mogą zostać wytypowane osoby, które korzystają z pełni praw obywatelskich i mieszkają na stałe na terytorium Polski. Te, u których nie zdiagnozowano chorób, które uniemożliwiałby odpowiednią opiekę nad dzieckiem i które zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb.
Osoby zakwalifikowane jako potencjalna rodzina zastępcza, muszą przejść odpowiednie szkolenie. Co ważne, rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju i charakteru rodziny zastępczej.
- Przyjęcie do domu dziecka, które ma za sobą bardzo trudne doświadczenia, które często doświadczyło głębokiej traumy, wymaga innego niż standardowe rodzicielstwo podejścia. Natomiast nie jest to zadanie ponad siły - powiedziała Wojtasińska. Wyjaśniła, że to trochę tak, jakby przyjąć do siebie dziecko, które ma ze sobą ciężki plecak. Naszą rolą jest pomóc w jego rozpakowaniu.
Rodzina zastępcza to nie adopcja. Dziecko z rodziny zastępczej może wrócić do swojej rodziny, zostać adoptowane lub usamodzielnić się. - Natomiast życie, doświadczanie, praktyka, statystyki pokazują, że kiedy dziecko trafia do rodziny zastępczej, to czasem po prostu w niej zostaje, bo jedna i druga strona chce tego. Przepisy chronią tę więź - zauważyła gościni radiowej Jedynki.
Tytuł audycji: Blisko, coraz bliżej
Prowadziła: Anna Maruszeczko
Goście: Magdalena Różczka (aktorka, założycielka Fundacji Ukochani, twórczyni filmu fabularnego "1800 gramów", autorka serii książek o pieczy zastępczej) i Edyta Wojtasińska (założycielka Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce, prowadzi Dom Rodzinny w Żabcach)
Data emisji: 2.10.2024 r.
Godzina emisji: 21.10
kk
Rodzicielstwo zastępcze. Czym jest? Jak zostać rodzicem zastępczym? - Jedynka - polskieradio.pl