Ilu w Polsce mamy influencerów? Czym jest deinfluencing?

Data publikacji: 13.10.2024 18:00
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 09:22
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karolina Korwin-Piotrowska zaprasza na audycję "Nowy wspaniały świat"
Karolina Korwin-Piotrowska zaprasza na audycję "Nowy wspaniały świat", Autor - Klarysa Marczak/Polskie Radio
- To jest podcast "Nowy wspaniały świat". Co tydzień, w każdą niedzielę, będziemy spotykać się i rozmawiać na tematy ważne, kontrowersyjne, czasami niepoprawne polityczne - zapowiada Karolina Korwin-Piotrowska. W premierowym odcinku rozmawiała ze swoimi gośćmi o "deinfluencingu". 

W pierwszym odcinku prowadząca wraz z gośćmi przyglądała się zjawisku "deinfluencingu" - sytuacji, w której to obserwujący próbują dyktować swoim idolom określone zachowania pod groźbą cofnięcia obserwowania lub lajka.


POSŁUCHAJ

34:33

Nowa audycja w radiowej Jedynce. "Nowy wspaniały świat" Karoliny Korwin-Piotrowskiej o influencerach (Jedynka)

 

Gośćmi "Nowego wspaniałego świata" byli: Katarzyna Krzywicka-Zdunek - socjolożka i badaczka, współtwórczyni popularnego profilu na Instagramie, Wojciech Kardyś - ekspert ds. mediów społecznościowych oraz Mariusz Sepioło - dziennikarz śledczy Telewizji Polskiej, autor książki "Patoinfluencerzy. Twoje dziecko lubi to".

Autorytety kiedyś, autorytety dzisiaj

Omawiane były m.in. pojawiające się w sieci reakcje na powódź. Część użytkowników mediów społecznościowych, w kontrze do zdecydowanej większości osób, manifestowała niechęć do pomagania, m.in. poprzez odmawianie udostępniania zbiórek charytatywnych. Niektórzy influencerzy podkręcali sobie zasięgi, krytykując pomoc powodzianom, w tym także nawoływanie do niej. Dlaczego kiedyś nie dochodziło do takich sytuacji?

Mariusz Sepioło jest zdania, że takie osoby wcześniej "nie miały możliwości wypowiedzenia się i stanięcia w tym samym szeregu, w którym stoją autorytety, naukowcy, dziennikarze, politycy". - Wydaje się, że dzisiaj każda opinia tak samo waży, a fakt jest mylony z opinią. Kiedyś, żeby móc poszerzyć swoją wiedzę na jakiś temat, musiałeś iść do biblioteki, wypożyczyć książkę, przeczytać i ewentualnie komuś to opowiedzieć. Dzisiaj wystarczy, że wejdziesz do internetu i otworzysz Facebooka - mówił.

Karolina Korwin-Piotrowska Karolina Korwin-Piotrowska

700 tysięcy influencerów w Polsce

Ilu w Polsce mamy influencerów? - To jest policzone. Jeżeli zdefiniujemy influencera w ten sposób, że ma ponad 1000 followersów, to mamy 700 tysięcy osób tylko i wyłącznie w Polsce, które można nazwać influencerami - stwierdził Wojciech Kardyś.

- Oni mają ogromny wpływ na życie ludzi, zwłaszcza że teraz mamy do czynienia z kryzysem autorytetów. To szczególnie dzieciaki szukają sobie tych autorytetów w internecie (…). Influencer kreuje sobie jakiś odcinek swojego życia, który ma świecić przykładem, a potem przychodzą różnego rodzaju kryzysy i okazuje się, czy ten autorytet ma rację bytu, czy nie. Wiecie, kto obecnie jest największym autorytetem dla młodych osób? Mama, ponieważ jest ona autorytetem, który ma swoje mocne i słabe strony w całości. Ona jest autentyczna - skomentowała Katarzyna Krzywicka-Zdunek.

Ekspertka wyjaśniła, że mama jako mama nie ma konta w social mediach, ale widzimy ją w jej realnym życiu. - Kiedy ona upada i płacze, ale również kiedy daje sobie radę - dodała.


Czytaj także:

Chcemy prowokować do dyskusji

- Chcemy prowokować do dyskusji. Nie podjęliśmy decyzji o współpracy z Karoliną po to, by teraz unikać kontrowersji. Żyjemy w dobie rewolucji cyfrowej, która dotyczy nas wszystkich. Misyjny charakter mediów publicznych polega również na tym, że reagujemy na zmiany społeczne i dajemy platformę osobom, które potrafią je w interesujący sposób zdiagnozować - powiedział Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

- Dobre radio to radio osobowości i dlatego Karolina będzie w Jedynce u siebie. Jej niepokorne opinie, zdecydowane sądy, szczerość - zawsze prowokują do myślenia, nie pozostawiają słuchaczy obojętnymi. Do tego erudycja i doświadczenie dziennikarskie. Bardzo się cieszę, że Karolina zdecydowała się wzmocnić zespół Jedynki - podkreśliła Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka-redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia.

Ponadto, w każdy piątek - począwszy od 18 października - Karolina Korwin-Piotrowska przedstawi w "Sygnałach dnia" (godz. 6.00-9.00) kulturalne rekomendacje - opowie o książkach, filmach i wszystkich innych nośnikach zasługujących na uwagę słuchaczy.

Karolina Korwin-Piotrowska jest absolwentką historii sztuki i jedną z najbardziej opiniotwórczych dziennikarek w Polsce. Od ponad 25 lat komentuje bieżące wydarzenia i prowadzi autorskie programy publicystyczne oraz lifestyle’owe. Pracowała w wielu prestiżowych mediach, m.in. w Radiu Kolor, Radiu Zet, Radiu PiN, TVP oraz TVN Style.

Jest autorką ośmiu bestsellerowych książek, w tym "Bomba. Alfabet polskiego szołbiznesu", "Krótka książka o miłości" oraz wydanej w 2024 roku "Pierwszej młodości". W CANAL+ prowadzi program "Aktualności Filmowe+", poświęcony trendom w polskim i światowym kinie oraz telewizji. Korwin-Piotrowska była również współprowadzącą poranki w Antyradiu oraz autorską audycję "Kino na podsłuchu". W grudniu 2022 roku zadebiutowała z podcastem "Pierwsza młodość", który szybko stał się jednym z najchętniej słuchanych w Polsce. Obecnie prowadzi dwa popularne podcasty: "Pierwsza młodość" i "Miesiączka".

Dwukrotnie nagrodzona Diamentem Patronite w 2024 roku oraz nominowana do Best Stream Awards, Korwin-Piotrowska nieustannie pozostaje w centrum polskiego świata mediów, inspirując i angażując odbiorców swoją unikalną perspektywą.

Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat

Goście: Katarzyna Krzywicka-Zdunek (socjolożka i badaczka, współtwórczyni popularnego profilu na Instagramie), Wojciech Kardyś (ekspert ds. mediów społecznościowych), Mariusz Sepioło (dziennikarz śledczy Telewizji Polskiej, autor książki "Patoinfluencerzy. Twoje dziecko lubi to")

Data emisji: 13.10.2024 r.  

Godzina emisji: 16.15

DS/wmkor

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.