Noc Bibliotek po raz dziesiąty. Jakie funkcje pełnią te instytucje?

Data publikacji: 11.10.2024 13:54
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 14:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przed nami X Noc Bibliotek
Przed nami X Noc Bibliotek, Autor - Duc Huy Nguyen/shutterstock
Jubileuszowa, dziesiąta, edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek to doskonała okazja, by porozmawiać o fenomenie i sile tych instytucji. Biblioteki prywatne i publiczne pełnią współcześnie rolę kulturotwórczą i wychowawczą. 

Czym jest Noc Bibliotek?

Tegoroczna Noc Bibliotek odbywa się dziś (11 października) pod hasłem "Moc bibliotek" (Noc Bibliotek - Noc czytania - Moc czytania - Moc bibliotek). Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Kiedy powstały pierwsze biblioteki?

Biblioteki istnieją od tysiącleci. Znajdowały się w Egipcie, Chinach, a w Mezopotamii w VII wieku przed naszą erą powstała Biblioteka Aszurbanipala zawierająca ponad 5 tys. dzieł na tabliczkach klinowych. - W starożytnej Grecji za najstarsze uchodziły biblioteki tyrana Polikratesa na wyspie Samos oraz Pizystrata w Atenach. Najsłynniejsza była jednak biblioteka w Aleksandrii założona przez Ptolemeuszów - przypomina Anna Stempniak. 


POSŁUCHAJ

10:37

Noc Bibliotek po raz dziesiąty. Jakie funkcje pełnią te instytucje? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Motyw biblioteki w literaturze

Pisarze chętnie sięgali i sięgają po motyw biblioteki. Słynny na całym świecie stał się cykl hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafona ("Cień wiatru", Gra anioła", "Więzień nieba", "Labirynt duchów" i "Miasto z mgły"). W bibliotekach często również popełniane są literackie zbrodnie. Stało się tak choćby w "Imieniu Róży" Umberta Eco i "Nocy w bibliotece" Agathy Christie. 

Co czyta Wiesław Ochman?

Fascynujące jest eksplorowanie bibliotek wielkich artystów i myślicieli. W jednej z archiwalnych audycji Magda Mikołajczuk odwiedziła Wiesława Ochmana. - Przede wszystkim są tu książki encyklopedyczne i różne nagrania. Encyklopedia poświęcona szachom, operze (autorstwa Piotra Kamińskiego - red.), Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Słownik biblijny - wyliczał w rozmowie z dziennikarką Jedynki śpiewak operowy. 

Jaką funkcję pełnią biblioteki?

Do podstawowych zadań bibliotek należy gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona zbiorów oraz ich udostępnianie. To również prowadzenie działalności bibliograficznej, badawczej, wydawniczej i edukacyjnej. Są biblioteki publiczne, akademickie i prywatne. - Biblioteka Narodowa jest jednym z atrybutów niezależności, samodzielności, autonomii, państwowości - nie ma wątpliwości dyrektor, dr Tomasz Makowski. 

Tradycje Biblioteki Narodowej sięgają roku 1747. Wówczas otwarto Bibliotekę Załuskich. Nad wejściem do gmachu umieszczono inskrypcje o treści: "Zachęta dla młodzieży, podpora dla starców, zajęcie dla uczonych, rozrywka dla zajętych, widowisko dla wypoczywających, pełen chwały pomnik dla założyciela". - To była najwspanialsza biblioteka nowoczesnej, oświeconej Europy - podsumowuje gość "Kulturalnej Jedynki". 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 10.10.2024 r. 

Godzina emisji: 23.44

mg/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.