Jakie są relacje Trumpa i Putina? Ekspert: co najmniej dziwne

Data publikacji: 11.10.2024 19:34
Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 15:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Donald Trump jest jednym z opisywanych polityków w książce "War"
Donald Trump jest jednym z opisywanych polityków w książce "War", Autor - PAP/EPA/JIM LO SCALZO

POSŁUCHAJ

Jakie są relacje Trumpa i Putina? Ekspert: one są co najmniej dziwne (Jedynka/Więcej świata)

Książka Boba Woodwarda "War" jeszcze przed premierą wywołuje spore zamieszanie na scenie politycznej w USA. Opisano w niej m.in. relacje Trump - Putin. - Trudno dziennikarza z tak długim stażem podejrzewać, że to sobie wymyślił - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Turek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O co chodzi?

Książka "War" będzie miała swoją premierę w następnym tygodniu, ale już teraz wywołała spore zamieszanie w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego?


POSŁUCHAJ

33:06

Jakie są relacje Trumpa i Putina? Ekspert: one są co najmniej dziwne (Jedynka/Więcej świata)


- Bob Woodward jest legendą amerykańskiego dziennikarstwa. Swój status zyskał ponad 50 lat temu, kiedy jego publikacje wraz z kolegą z Washington Post Carlem Bernsteinem przyczyniły się do obalenia Richarda Nixona (prezydenta USA - red.). Dziennikarskie śledztwo zapoczątkowane przez Woodwarda uchyliło rąbka afery Watergate - przybliża dr Maciej Turek.

Maszyna do testów na COVID-19 dla Putina?

Fragmenty nowej książki Boba Woodwarda wypłynęły do amerykańskich mediów. Jeden z wątków dotyczy Donalda Trumpa, który za swojej prezydentury w 2020 roku miał przekazać w tajemnicy maszynę do testów na COVID-19 Władimirowi Putinowi na jego prywatny użytek. Według Woodwarda istnieje zapis rozmowy Trumpa i Putina, natomiast sztab Trumpa zareagował, że taka rozmowa nie miała miejsca i "są to bujdy na resorach pana redaktora Woodwarda".

- To jest kwestia tego, na ile to jest zgodne z rzeczywistością. Z drugiej strony to jest standardowa odpowiedź Donalda Trumpa w ostatnim czasie na cokolwiek, jak jest krytykowany. Trudno też, żeby dziennikarza z tak długim stażem podejrzewać, że to sobie wymyślił - komentuje dr Maciej Turek.

Gość Jedynki przyznaje, że gdyby doszło do takiej sytuacji, to "byłby to kolejny element wskazujący na co najmniej dziwną relację prezydenta Trumpa z Władimirem Putinem, począwszy od kampanii 2016 roku".

Zobacz także:

Konflikt Trumpa i Woodwarda

- Takim smakowitym kąskiem może być jeszcze to, że obecnie Donald Trump jest zaangażowany w proces przeciwko Bobowi Woodwardowi i wydawnictwu Simon & Schuster. Kiedy w czasach administracji Trumpa Woodward pracował nad swoją poprzednią książką, prowadził wywiady z prezydentem Trumpem i kilka lat temu wyszła inna książka złożona głównie z tych wywiadów. Trump poczuł, że zostały naruszone jego prawa autorskie i pozwał Woodwarda oraz wydawnictwo. Być może to jest ciąg dalszy tej historii - mówi dr Maciej Turek.

Poza tym w audycji:

- Pokojowy Nobel, podsumowanie tygodnia noblowskiego. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

- Konflikt o gwałty małżeńskie w Indiach. Władze odmawiają zajęcia się skargami obywatelskimi, zasłaniając się interesem społecznym. Gość: dr Krzysztof Iwanek, Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

- Do 47 proc. wzrosła grupa mieszkańców Rosji przekonanych, że inwazja na Ukrainę przyniosła więcej szkód niż pożytku, wynika z najnowszych badań opinii publicznej wykonanych przez Centrum Lewady. W maju 2023 roku było ich 41 proc., poinformował portal Moscow Times. Rozmowa z Maciejem Jastrzębskim.

- Argentyński region Buenos Aires chce niepodległości? Pogłębiający się kryzys w państwie. Gość: dr Katarzyna Dembicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Łukasz Walewski

Goście: dr Maciej Turek (Uniwersytet Jagielloński), dr Krzysztof Iwanek (Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku), dr Katarzyna Dembicz (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 11.10.2024

Godzina emisji: 17.12

DS/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.