Przystępnie o architekturze? Prof. Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki"

Data publikacji: 14.10.2024 17:00
Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 07:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Martyna Podolska i prof. Ewa Kuryłowicz w studiu Jedynki
Martyna Podolska i prof. Ewa Kuryłowicz w studiu Jedynki , Autor - Maciej Serzysko/PR
- Architektura jest dziwna dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i nauką. Sztuką, bo czy chcemy tego, czy nie, istnieje w przestrzeni publicznej, a jej naukowa warstwa wspomaga to, jak ona powstaje, jak można ją tłumaczyć, opisywać, używać - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Kuryłowicz, architektka, autorka książki "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki". 

Między teorią a praktyką 

Publikacja prof. Ewy Kuryłowicz podejmuje temat relacji między teorią a praktyką projektowania i postrzeganiem człowieka przez architektów. Autorka dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem zarówno architekta naukowca jak i architekta praktyka.


POSŁUCHAJ

14:22

Prof. Ewa Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki" (Folder ulubione/Jedynka)

 

- W swojej książce staram się pokazać taki fragment teorii, który spowoduje, że nawet sami architekci, rozmawiając ze sobą, używając różnych pojęć, będą myśleli o tym samym. Teraz teoria architektury to jest bardziej filozofia myślenia, jednak ta filozofia musi mieć ugruntowane pojęcia i trzeba wiedzieć, o czym mówimy - wyjaśnia prof. Ewa Kuryłowicz. 

- Chodzi o to, żeby ta idea dla wszystkich znaczyła to samo, czym ona jest. Ponadto w konkursach architektonicznych teraz wymaga się sformułowania tego, że te dwie nogi (teoria i praktyka) są niezbędne i że architektura powstała w sposób jasny dla architektów - dodaje.

Architektura wyłożona "po ludzku" 

Jak podkreśla rozmówczyni Martyny Podolskiej, mimo że książka wydaje się specjalistyczna, to jest zrozumiała dla potencjalnego odbiorcy. - To jest moja największa ambicja w tej publikacji, żeby to dało się przeczytać i dało się ją zrozumieć nie tylko przez architektów - mówi. - Polem do wszystkich przemyśleń była moja praca, bo ja byłam pasjonatem uczenia architektury. Uwielbiam to robić, cały czas staram się na innych płaszczyznach tym zajmować - przyznaje. 

Co zrobić, aby spopularyzować wiedzę o architekturze? 

- Trzeba uważnie patrzeć, rozglądać się i starać się mieć własne odniesienie do tego, co się widzi, a później czasem wspomóc się jakimś tekstem, że to mi się podoba - podpowiada gościni audycji. - Są cztery rodzaje krytyki architektonicznej: formalna, historyczna, emocjonalna i aktywistyczna, czyli to, co jest przez ludzi wypowiadane, którzy widzą, że coś powstaje, i na bazie społecznego wyrazu budynku czy projektu urbanistycznego mówią, że to nie może być, to się nie nadaje - mówi. 

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: prof. Ewa Kuryłowicz (architektka)

Data emisji: 14.10.2024 r.

Godzina emisji: 14.16

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.