Osoby niewidome i słabowidzące. Co sprawia im największą trudność?

Data publikacji: 15.10.2024 15:55
Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 16:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to okazja, aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób niewidomych i słabowidzących
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to okazja, aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, Autor - Shutterstock
Międzynarodowy Dzień Białej Laski to okazja, aby zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. Co sprawia im największą trudność? 

Co sprawia największą trudność osobom niewidomym?

W Polsce są blisko 2 mln osób niewidomych lub niedowidzących. 
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, z jakimi problemami borykają się te osoby. Wybór stroju, nałożenie makijażu, ogolenie się, ugotowanie obiadu, przemieszczanie się po ulicy - te prozaiczne czynności, które dla nas - osób widzących - nie stanowią większego problemu, dla osoby z wadą wzroku są wyzwaniem, z którym musi się mierzyć każdego dnia.


POSŁUCHAJ

10:13

Osoby niewidome i słabowidzące. Co sprawia im największą trudność? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Robienie zakupów, podróżowanie są ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które mają pewne obawy przed stycznością z innymi osobami i są mało komunikatywne, gdyż planując podróż, też trzeba umieć m.in. zapytać kogoś o drogę czy numer autobusu, poprosić o pomoc, nie każdy to potrafi - mówi na antenie Jedynki Andrzej Janik, specjalista ds. marketingu w Fundacji dla Niewidomych Misja i Rozwój. - Dla mnie podróżowanie zawsze było wyzwaniem. Kiedyś bardzo dużo jeździłem samodzielnie, to było ponad 20 lat temu, zupełnie inny świat, natomiast podróżowałem i radziłem sobie z tym doskonale. W obecnych czasach mamy potężny boom inwestycyjny w Polsce, krajobraz miejski zmienia się z dnia na dzień, chyba raczej już bym się na to nie odważył - dodaje. 


Potrzeba bycia "normalnymi" ludźmi

Gość Jedynki od dzieciństwa zmagał się z poważnymi problemami ze wzrokiem, które ostatecznie doprowadziły do jego całkowitej utraty w wieku około 13 lat z powodu złośliwej jaskry. W rozmowie z Agnieszką Kunikowską podkreśla, że osoby niewidome pragną być traktowane w społeczeństwie jak osoby w pełni sprawne. 

- My, osoby niewidome, mamy taką potrzebę, by czuć się takimi normalnymi członkami społeczeństwa i żeby nie przypominać o swojej niepełnosprawności, więc po prostu mówimy: oglądałem film, miałem fajne spotkanie czy np.: do zobaczenia - opowiada. 


.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Andrzej Janik (specjalista ds. marketingu w Fundacji dla Niewidomych Misja i Rozwój)

Data emisji: 15.10.2024 r.

Godzina emisji: 11.15 

ans/kmp

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.