Na przełomie XIX i XX wieku ziemia gorlicka była kolebką przemysłu naftowego.
"Czarnym złotem" zainteresował się farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, który skonstruował prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Jesienią 1853 roku przyjechał z Lwowa do Gorlic i tu prowadził badania.
Władze Gorlic postanowiły wykorzystać wynalazek Łukasiewicza do oświetlenia skrzyżowania traktów handlowych, biegnących tędy z Biecza na zachód do Grybowa i na południe do Koniecznej. W ten sposób, w 1854 roku, zapłonęła tu pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Niestety, nie zachował się jej oryginał.
W reportażu "Czarne złoże" można posłuchać m.in. o dawnych bogatych złożach ropy na ziemi gorlickiej. Mało kto wie, że ten teren kiedyś był kolebką światowego przemysłu naftowego. Dlaczego doszło do zmierzchu kopalnictwa naftowego?
Czytaj także:
Studio Reportażu Polskiego Radia
Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia.
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nich tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony i listy są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Na reportaż Moniki Chrobak pod tytułem "Czarne złoże" zaprosiliśmy w piątek (18.10) po północy.
kk/wmkor
Historia o tradycjach naftowych i pielęgnowaniu spuścizny. Reportaż "Czarne złoże" Moniki Chrobak - Jedynka - polskieradio.pl