Kiedy powstał "Stańczyk" Jana Matejki?
"Stańczyk" to obraz szczególny. Jan Matejko namalował królewskiego błazna. Znany ze swojej politycznej przenikliwości, tu przedstawiony jest z zafrasowaną miną. To przykład operowania przez artystę symbolem oraz stosowania gorzkiej refleksji nad punktami zwrotnymi w dziejach Polski. Dzieło powstało w roku 1862, a teraz znalazło swoje miejsce w największym muzeum świata, czyli w paryskim Luwrze. Będzie je można oglądać do 2 lutego przyszłego roku.
Polski akcent na wystawie w Luwrze
Wszystko w ramach wystawy "Figures du Fou: du Moyen-Âge aux Romantiques". - Niektórzy powiedzą, że "Stańczyk" stanowi pointę wystawy. Inni stwierdzą, że trochę szkoda, że obraz znalazł się dosłownie w ostatnim korytarzu przed wyjściem. Ale pamiętajmy, że ekspozycja prezentuje dzieła od średniowiecza, przez renesans, aż po romantyzm. Chronologicznie. I właśnie ta ostatnia sala prezentuje odrodzenia błazna, clowna - zauważa Stefan Foltzer.
Jak ewoluowała postać błazna?
Reporter Polskiego Radia precyzuje, że chodzi tu o ewolucję postaci wesołej i drwiącej ze wszystkiego w kogoś smutnego, w tragicznego Stańczyka obecnego właśnie choćby w obrazie Matejki. - Często mówimy, że "świat oszalał". Ta wystawa potwierdza, ale to, że "świat oszalał" już bardzo dawno, choć owo szaleństwo miało bardzo różne oblicza - podkreśla.
W Luwrze prezentowanych jest ponad 300 eksponatów, a szczególnie uderza fakt, że postać szaleńca towarzyszy nam wszędzie. W manuskryptach, dawnych księgach, na malowidłach, rzeźbach czy przedmiotach prostych z życia codziennego jak choćby karty do gry czy szachy. - Częstym motywem z okresu średniowiecza było np. szaleństwo z miłości - zwraca uwagę gość Jedynki.
Tytuł audycji: Folder ulubione
Prowadziła: Martyna Podolska
Gość: Stefan Foltzer
Data emisji: 18.10.2024 r.
Godzina emisji: 14.43
mg/wmkor
Matejko obok Goi i Victora Hugo. "Stańczyk" do obejrzenia w Luwrze - Jedynka - polskieradio.pl