Reklamy wabią uzależnionych. "Piwo bezalkoholowe to iluzja"

Data publikacji: 06.11.2024 10:53
Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 12:27
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Alkohol pod każdą postacią wpływa źle na zdrowie człowieka. Fizyczne, jak i psychiczne
Alkohol pod każdą postacią wpływa źle na zdrowie człowieka. Fizyczne, jak i psychiczne, Autor - AlexandrMusuc/shutterstock
Czy osoba walcząca z uzależnieniem od procentowych trunków, może sięgać po bezalkoholowe piwo czy wino? Niekoniecznie. - To jest iluzja. Osoba uzależniona nie myśli o tym, jakie wcześniej ponosiła straty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Szefler z Warszawskiej Grupy Psychologicznej. Dlaczego alkohol pod każdą postacią jest niebezpieczny?

Jacek Szefler, psychoterapeuta uzależnień nie ukrywa, że bezalkoholowe piwa, wina czy szampany to tak naprawdę "rzeczy trochę zamiast czegoś". Jak zastępują wersje alkoholowe? - Ludzie wiedzą coraz więcej o szkodliwości alkoholu, więc firmy i lobbing funkcjonują tak, aby obniżać zawartość alkoholu (…). Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła jednak niedawno, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia - mówi gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

09:03

"Każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia". Bezalkoholowe piwo też (Jedynka/Cztery pory roku)

 

- Problem jest jednak szerszy w kontekście psychologicznym, ponieważ tworzą się pewne nawyki, które potem mogą prostą drogą prowadzić do uzależnienia - dodaje ekspert.

Reklamy wabią uzależnionych

Jacek Szefler zwraca uwagę na problem reklam bezalkoholowego piwa wobec osób mających problem z uzależnieniem. - To jest potworny wyzwalacz dla tych ludzi - przyznaje.

- W terapii uzależnień pracujemy w taki sposób, żeby dać pacjentowi wolną wolę. Jeżeli jest uzależniony, to on może pić, ale problem polega na tym, żeby on jednak tego nie chciał. To jest ta wielka różnica, że "ja nie muszę, nie mogę, tylko po prostu nie chcę". Jest to zupełnie inny poziom świadomości - wyjaśnia.

Gość Jedynki tłumaczy: - Alkohol, generalnie rzecz biorąc, nie jest ani dobry, ani zły. Jest tylko taki, jakie nadamy mu znaczenie. Jeśli ktoś powie, że drzewo w lesie służy mu do tego, aby pod nim odpocząć, to ma właśnie takie znaczenie. Jak przyjdzie stolarz, który spojrzy na to drzewo i powie, że będą z tego piękne deski na szafę, to…

Alkohol to zawsze iluzja

Osoba uzależniona traktuje alkohol jako rzecz, która produkuje jego napięcia, redukuje stresy czy jest wzorcem środowiskowym. - Wśród tych, którzy piją, to pierwsza rzecz jest taka, że osoba uzależniona cierpi, bo nie może. Wtedy budzi się w nim coś takiego: "dlaczego ja jestem gorszy?". To jest pewne wyparcie, bo chce być taki sam jak inni i daje mu się piwo bezalkoholowe czy wino bezalkoholowe - zauważa Jacek Szefler.

- Straty są odłożone w czasie. Jest to wyzwalacz, który uruchamia jeden z mechanizmów uzależnienia. Tzn. iluzję i zaprzeczanie. To jest trochę taki zaklinowany czarodziej, który twierdzi, że to mu nic nie zrobi i może pozwolić sobie na wypicie bezalkoholowego wina czy piwa. Później jednak pojawi się pytanie: dlaczego mam nie napić się normalnego alkoholu? Bo przecież "ja już umiem, jestem silny" (…). To jest iluzja. Osoba uzależniona nie myśli o tym, jakie ponosiła straty, np. leżała w błocie. Tylko odnosi się do tego, jak to było fajnie, bo była zabawa - dodaje ekspert.

Zobacz także:

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jacek Szefler (psychoterapeuta uzależnień, Warszawska Grupa Psychologiczna)

Data emisji: 6.11.2024

Godziny emisji: 9.38

DS

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.