Czym są patostreamy?
W sieci ogromną popularnością wciąż cieszą się tzw. patostreamy czyli teletransmisje na żywo, podczas których prezentowane są zachowania będące dewiacjami społecznymi. - Tam gdzie naprawdę jest patologia, tam często są uśmiechy, wielkie pieniądze i prestiż - zwraca uwagę Maja Staśko. Janusz Schwertner dodaje, że nierzadko odpowiadają za to ludzie bardzo młodzi, znajdujący się w specyficznym momencie rozwoju emocjonalnego i osobowościowego.
Dlaczego zachowana niezgodne z prawem wciąż cieszą się popularnością?
Tymczasem okazuje się, że influencerzy będący jak wspominano osobami młodymi ocierają się praktycznie o każdy typ zachowań niezgodnych z prawem. - Przemoc, oszustwa finansowe, pedofilia - wylicza gość Programu 1 Polskiego Radia. Wojciech Kardyś pokusił się natomiast o spostrzeżenie, że z roku na rok sytuacja wygląda gorzej. - Jest coraz więcej tej patologii, jest coraz więcej kontrowersji - przekonuje.
Dodaje jednocześnie, że my jako społeczeństwo nie uczymy się na błędach i dotychczasowych doświadczeniach. A dlaczego, w ogóle to oglądamy? - Istotą mediów społecznościowych jest to, że akty nienawiści, przemoc, przekroczenia, krzywdy są kapitalizowane. Właścicielem mediów społecznościowych są ludzie bardzo często czerpiący korzyści z przemocy wobec dzieci albo młodych ludzi - przypomina Staśko.
W poprzednich odcinkach z cyklu:
Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat
Prowadziła: Karolina Korwina-Piotrowska
Goście: Maja Staśko (dziennikarka, autorka książek i scenariuszy teatralnych, aktywistka), Janusz Schwertner (redaktor naczelny goniec.pl), Wojciech Kardyś (ekspert ds. socjal mediów)
Data emisji: 10.11.2024 r.
Godzina emisji: 16.15
mg