Doświadczenie dobra, wzniosłości i miłości we współczesnej filozofii

Data publikacji: 13.11.2024 21:05
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 09:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne), Autor - Svetlana Ilina/shutterstock.com
Myśliciele, badacze i artyści od wieków starali się odkryć jeden uniwersalny fundament definicji dobra i zła, tego co wartościowe i bezwartościowe. Wydaje się, że epoka współczesna rezygnuje z określania ścisłych granic, otwiera możliwości wielu interpretacji moralnego kompasu.

- Lista trudnych wyzwań, przed którymi stoi współczesny człowiek, jest bardzo długa. Ostatnio dość mocno koncentruje się na specyficznej kategorii tych wyzwań, na pewnym złudzeniu. Mamy poczucie, że żeby mieć dobre życie, trzeba mieć jakieś wartości. Sposób, w jaki myślimy o wartościach, je realizujemy, często generuje więcej problemów, niż je rozwiązuje - powiedział w audycji "Eureka" filozof, stoik dr Tomasz Mazur, autor książki "Bogowie są ukryci".

- Wiele lat temu uświadomiłem sobie, że w naszej relacji z wartościami istnieje schemat, który jest niebezpieczny dla współczesnego człowieka i świata, który go otacza. Nasza kultura jest z jednej strony antropologicznie narcystyczna - stawiamy siebie, nasze potrzeby na pierwszym miejscu, kosztem całego otoczenia - z drugiej strony jej cechą jest bardzo silna zewnątrzsterowność. Uzależniamy satysfakcję w życiu od osiągnięcia określonych zmian w świecie. Tutaj widzę problem - wskazał gość radiowej Jedynki.

Rozmówca Katarzyny Jankowskiej stwierdził, że współczesnemu człowiekowi wydaje się, iż ma wybór, jednak w rzeczywistości jest tego wyboru pozbawiony. - Wydaje nam się, że wartości to jest coś, co my wybieramy, podczas gdy to, jak doświadczamy wartości, raczej uprawnia interpretację taką, że to my jesteśmy przez nie wybierani i pociągani, wciągani. Czasami na zatracenie - wyjaśnił.


POSŁUCHAJ

25:21

Doświadczenie dobra, wzniosłości i miłości we współczesnej filozofii (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:


Ponadto w audycji: 

Srebrne denary i grosze w średniowiecznym systemie monetarnym.

Reformy skarbowe, które stały się fundamentem obiegu pieniądza w łacińskim świecie, zapoczątkował w 793 roku Karol Wielki, władca frankijskiego imperium. Karoliński denar, który krążył w Europie, miał 2 cm średnicy i wartość 25 bochenków chleba.

Z czasem we Włoszech zaczęto wybijać grosze, od słowa grossi, monety ciężkie - 1 grosz z 1490 roku odpowiada dziś 78 złotym. Najdroższymi produktami były wosk i papier, pojedyncza kartka kosztowała 5 obecnych złotych. W audycji "Eureka" mówiliśmy także o skarbowości polskiej i rocznych zarobkach króla Kazimierza Wielkiego.

Gościem audycji był Kamil Janicki, historyk.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Tomasz Mazur (autor książki "Bogowie są ukryci") i Kamil Janicki (historyk)

Data emisji: 13.11.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

kk/wmk

Motywy
Motywy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.