Rozmówczyni Romana Czejarka przyznaje, że dużo zależy od tego, jak właściciele "prowadzą" swoje dojrzałe psy. Należy zwracać uwagę nie tylko na dietę, ale także zadbać o fizyczność zwierzęcia. - Masaże, psi fitness. Bardzo ważne jest też, żeby starszego psa odpowiednio stymulować umysłowo. To, że ma dziewięć i więcej lat nie oznacza, że mamy przerwać proces uczenia - precyzuje Agnieszka Smolej. Dodaje, że starszym zwierzętom należy robić regularne badania.
Jak dbać o zdrowie starszego psa?
Do każdego przypadku należy podejść bardzo indywidualnie, ale u wielu psów problemy zaczynają się od stawów biodrowych. - Niepokojącym sygnałem jest spowolnione poruszanie. Jeśli leży i podniesie się, może kuleć. Może nie biegać tak jak kiedyś, często chować się w miejscach, w których dotąd się nie krył - wylicza gość Programu 1 Polskiego Radia. A co, gdy w mniejszych miejscowościach pojawia się problem z dostępem do weterynarzy i innych specjalistów?
Wówczas powinniśmy postawić na kilka sprawdzonych metod utrzymywania zwierzęcej sprawności. - Jeśli pies nie będzie miał ruchu, zaczną zanikać mięśnie. Myślę też, że jeśli pies dobrej jakości karmę to wtedy można zmniejszyć jej ilość, a smaku dodać warzywami - podkreśla behawiorystka. A co z "dokarmianiem" i gotowaniem dla zwierzęcia? - Jeżeli takie jedzenie jest dobrze zbilansowane, z poparciem psiego dietetyka, to jest to o wiele lepszy pomysł - podsumowuje.
Audycja: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Agnieszka Smolej (behawiorystka i trenerka psów)
Data emisji: 28.11.2024
Godziny emisji: 11.16
mg
Psi seniorzy. W jaki sposób dbać o zdrowie naszych zwierząt? - Jedynka - polskieradio.pl